Starostlivosť o seniorov zahŕňa nielen ich fyzické potreby, ale aj emocionálnu a duševnú pohodu. Jedným z prístupov, ako zlepšiť ich duševné zdravie, je zoznámiť ich s interiérovým záhradníctvom. Táto jednoduchá, ale účinná činnosť môže zohrávať dôležitú úlohu pri zlepšovaní života seniorov.

Aký má vplyv na duševné zdravie?

Výskum naďalej odhaľuje pozitívne účinky záhradníctva na duševné zdravie. V štúdii uverejnenej v časopise Journal of Health Psychology sa zistilo, že záhradníctvo môže znížiť pocity stresu a zlepšiť náladu. Ďalšia štúdia v časopise Journal of Public Health dospela k záveru, že záhradníctvo môže znížiť príznaky depresie a úzkosti.

Okrem toho sa predpokladá, že senzorická stimulácia z dotyku a ohmatávania pôdy a rastlín vyvoláva uvoľňovanie serotonínu v mozgu. Táto „šťastná chemická látka“ zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii nálady.

Výhody záhradníctva v interiéri

 1. Zlepšenie nálady: Podobne ako záhradníctvo vonku, aj záhradníctvo v interiéri môže zlepšiť náladu a znížiť pocity smútku.
 2. Stimulácia kognitívnych funkcií: Výber rastlín, plánovanie rozmiestnenia a pochopenie starostlivosti o rastliny môže stimulovať mozog a zlepšiť kognitívne funkcie.
 3. Fyzická aktivita: Záhradníctvo v interiéri podporuje pohyb. Od zalievania rastlín až po presádzanie – tieto činnosti môžu posilniť fyzické zdravie.
 4. Pocit úspechu: Sledovanie rastu a prospievania rastlín prináša uspokojujúci pocit úspechu.
 5. Sociálna angažovanosť: Zdieľanie záhradkárskych skúseností alebo skupinové záhradkárčenie môže pomôcť znížiť pocit izolácie.

Kreatívne nápady na interiérové záhradníctvo

 1. Záhrady v kontajneroch: Na pestovanie drobných kvetov alebo byliniek použite rôzne nádoby, ako sú hrnčeky, čajníky alebo staré poháre.
 2. Vertikálne záhrady: Použite nástenné vrecká alebo police, aby ste ušetrili miesto a vytvorili vertikálnu záhradu.
 3. Okenná bylinková záhrada: Na jednoduchom okennom parapete môžete pestovať bylinky, napríklad bazalku, mätu alebo rozmarín.
 4. Teráriá: Sú to uzavreté sklenené nádoby s pôdou a rastlinami. Ich založenie a údržba môže byť zábavným projektom.
 5. Vodné záhrady: V nádobách s vodou môžete pestovať rastliny, ako je bambus alebo lotos, a vytvoriť tak pokojné prostredie.
 6. Záhradné motívy: Vytvorte tematické záhrady, napríklad púštnu záhradu s kaktusmi alebo tropickú záhradu s farebnými kvetmi.

Začlenenie týchto nápadov môže zo záhradkárčenia v interiéri urobiť pre seniorov zábavnú a naplňujúcu činnosť. Je to kombinácia umenia, vedy a terapie.

Zažite potešenie s Atenou

Či už hľadáte spôsob, ako zlepšiť celkovú životnú pohodu seniora, alebo máte problémy v práci – Atena je tu pre vás! Nechajte nás postarať sa o vaše cestovanie, doklady a všetky ostatné problémy, ktoré vás môžu stretnúť, aby ste sa mohli plne sústrediť na to, aby ste boli najlepšou verziou seba samého! Pracujte s profesionálmi, úspech nie je náhoda!