Váš blízky, sused či kamarát si hľadá zamestnanie a vy by ste mu s tým radi pomohli? Máme pre vás niekoľko tipov, ako to uskutočniť a zaistiť mu perspektívne zamestnanie. Tento návod samozrejme pomôže aj vám, ak máte rovnaký problém.

Podpora

Človek, ktorý nemá prácu, potrebuje podporu a motiváciu od svojho okolia v čase, keď sa mu nič dlhodobo nedarí zohnať. Zíde sa mu aj pomoc a nasmerovanie, keď nevie, čo robiť a kam sa obrátiť. Napríklad, absolventovi, ktorý čerstvo ukončil školu, môže pomôcť rodič alebo starší súrodenec, ktorý má už s hľadaním práce skúsenosti. Uchádzači o zamestnanie musia byť však aj sami iniciatívni a vyvinúť úsilie, aby sa zamestnali. To je hlavným krokom k úspechu. Nesedieť a nečakať.

Od prípadu k prípadu

Je rozdiel medzi ľuďmi, ktorí ešte nikdy nepracovali a tými, ktorí práveže niekde pracovali veľmi dlhé obdobie, napríklad 20 rokov, a naraz nečakane dostanú výpoveď. Musí to byť pre nich náročné, lebo po rokoch zo dňa na deň stratili istotu a prišli o zamestnanie, do ktorého boli zvyknutí chodiť deň čo deň. Daná situácia je pre nich neznáma, navyše je to ťažké vtedy, keď si nemôžu alebo nevedia nájsť prácu v odvetví, v ktorom pracovali. Obzvlášť, ak nechcú alebo nevedia vykonávať nič iné ako doposiaľ.

Znevýhodnené osoby

Niektorí uchádzači to majú ešte ťažšie. Sú to pracovne znevýhodnené skupiny, kam zaraďujeme mamičky po skončení materskej, zdravotne ťažko postihnutých, starších ľudí, ktorí majú tesne pred dôchodkom. Nie každý zamestnávateľ je ochotný zamestnať človeka so zdravotným znevýhodnením. Mamičky na materskej to majú náročné preto, lebo potrebujú nájsť prácu s im vyhovujúcim pracovným časom, aby mohli deti zaniesť do škôlky či školy a odtiaľ aj vyzdvihnúť.

Veľa firiem či podnikov má problém s rizikom, že pracujúce matky budú mať často choré deti, o ktoré sa budú musieť postarať, čím by dlho absentovali v práci. Starší ľudia, ktorým chýba už len niekoľko rokov do dôchodku – tri či štyri – sú rovnako vystavení zložitej situácii. Dôvodom je, že zamestnávatelia a organizácie hľadajú väčšinou zamestnancov na dlhšie pracovné obdobie, aj niekoľko rokov, aby nemuseli opätovne organizovať pohovory a školiť nových pracovníkov.

nájsť si prácu
Pracujúci človek rastie, nezamestnaný upadá.

Neúspech vedie k frustrácii

Je pochopiteľné, že človek, ktorý sa ocitol bez práce (je dlhodobo nezamestnaný alebo čerstvý maturant bez pracovných skúseností) a už ho na desiatich pohovoroch odmietli, ľahko upadne do letargie, stane sa apatickým a nakoniec pasívnym. Povie si: „Na čo sa toľko snažím, keď sa mi vôbec nedarí?“ a rezignuje. Mať prácu je dôležité a nevyhnutné, pretože človek je stvorený k aktivite, k tomu, aby zažil v živote naplnenie, mohol sa realizovať. Na druhej strane potrebuje peniaze na zaplatenie účtov a zabezpečenie základných životných potrieb.

Podľa Eurostatu sa pojem dlhodobá nezamestnanosť vzťahuje na osoby, ktoré nemajú prácu a aktívne si ju hľadajú najmenej jeden rok. Veľmi dlhodobá nezamestnanosť sa týka osôb, ktoré sú nezamestnané najmenej 2 roky.

Nestratiť pracovné návyky

Človeka bez práce treba podporiť, aby sa nestal dlhodobo nezamestnaným. Čím dlhšie bude doma, tým ťažšie sa zamestná. Časom totiž stratí pracovné návyky a hrozí riziko vzniku psychických problémov, depresie či dokonca rôznych závislostí. Je veľmi potrebné, aby si uchádzač o prácu stanovil denný plán a vyhradil si určitý čas (napríklad 30 – 60 minút času) hľadaniu práce na všetkých možných pracovných portáloch v danej krajine. A uchádzať sa o prácu môže aj vtedy, ak firma, kde chce pracovať, nemá zverejnený žiadny inzerát. Treba zaniesť životopis alebo sa opýtať, za pokus nič nedá, môže len získať.

V našom ďalšom blogu vám prinesieme konkrétne tipy, ako si nájsť prácu.

Odporučte svojmu známemu našu agentúru ATENU, ktorá sa vďaka 14-ročným skúsenostiam orientuje na pracovnom trhu. U nás má možnosť zaregistrovať sa a my mu poskytneme dobre platenú prácu. Máme na výber z množstva pracovných ponúk.

Čo by ste nezamestnaným odporučili vy? Napíšte nám do komentárov pod článok.