Neúspech v kariére – kto alebo čo za ním stojí? Zlý šéf, kolegovia alebo máte jednoducho smolu? Na kalifornskej univerzite uskutočnil Morten T. Hansen výskum na 5 000 zamestnancoch a manažéroch, aby objavil dôvody profesijného neúspechu. Napriek odlišnej kultúre je možné závery výskumu presne aplikovať aj na Slovensku.

Kde hľadať dôvod neúspechu?

Zažili ste už situáciu, keď pohodlnému kolegovi zvýšili plat a vám nie? Alebo že na vysnívanú pozíciu povýšili niekoho iného namiesto vás? A to všetko napriek tomu, že do práce prichádzate ako prvý a odchádzate ako posledný. Je to zlý šéf, neprajní kolegovia alebo náhoda, ktorá je zodpovedná za váš pracovný neúspech? Závery výskumu asi mnohých z nás nepotešia – Pán Hansen so svojím tímom prišli k záveru, že za neúspech v kariére si môže človek sám.

Ako prebiehal výskum? 5 000 zamestnancom a manažérom zadali jednoduchú úlohu – mali ohodnotiť pracovný výkon svojho šéfa aj seba samého. Taktiež museli odpovedať na niekoľko otázok ohľadne svojich pracovných návykov. K akému záveru dospeli? Najúspešnejší nie sú zamestnanci, ktorí v práci trávili najviac času. Oveľa väčší význam na efektívnosť a úspešnosť zamestnancov má, ak sa naučia pracovať správne („s rozumom“).

Ako pracovať správne? Vášeň a účel!

Prestaňte viniť svojho šéfa alebo kolegov a sústreďte sa na prácu. Zo svojej pracovnej náplne si vyberte časti, ktoré vás bavia, ktorým sa venujete s radosťou a vášňou. Ak vás vaša práca bude baviť, budete pracovať ľahšie, efektívnejšie, rýchlejšie a zároveň aj lepšie. Svoju pozornosť a vášeň sústreďte na účelné pracovné úlohy, ktoré majú pre zamestnávateľa vysokú pridanú hodnotu. V prípade, že sa vám podarí prepojiť vášeň pre prácu s účelnosťou vynaloženého času, o dobré výsledky nebudete mať núdzu. Hovoríte si, že niečo také vo vašom prípade nebude možné? Že si len ťažko obľúbite náplň práce, ktorú vykonávate? Nemusíte hneď meniť zamestnanie. Odborníci radia nájsť si v zamestnaní aspoň jednu konkrétnu činnosť, ktorú vykonávate radi, v ktorej nachádzate potešenie a prostredníctvom nej nájsť nový zmysel vašej práce.

Pri neustálom návale nových úloh sa nebojte svojmu šéfovi povedať „nie“. Následne však veľmi dôležité, aby ste so svojím nadriadeným komunikovali. Uveďte dôvod, prečo odmietate novú úlohu – povedzte mu, že chcete pracovať efektívne a zadanie nových úloh by spôsobilo, že sa svojej práci nebudete venovať naplno. Veľké množstvo rôznorodých úloh negatívne pôsobí na psychiku zamestnanca. Výsledkom je tak slabý, priemerný výkon zamestnanca. Jednoducho nestíha viac vecí naraz a tak ich robí len polovičato. Preto sa sústreďte na úlohy, ktoré robíte radi a ktoré prinášajú úžitok pre vášho zamestnávateľa. Výsledky sa určite dostavia.

 Zdroj: www.businessinsider.com