Úrokové sadzby môžu výrazne ovplyvniť náš život. V poslednom období sa v Európskej únii (EÚ) zvýšili úrokové sadzby, čo má významný vplyv na ľudí zaťažených dlhmi.

Keďže úrokové sadzby rastú, zadlžené osoby čelia výzve zvýšených nákladov na obsluhu dlhu. Vzniká však významný problém, keďže mzdy a platy nerastú rovnakým tempom. Tento nepomer znamená, že bremeno dlhov sa stáva relatívne ťažším, čím sa znižuje kúpna sila strednej ekonomickej triedy. Keďže väčšia časť príjmov je určená na splácanie dlhov, jednotlivci majú k dispozícii menej peňazí na každodenné výdavky, či úspory. To vedie k nižšej životnej úrovni.

Čo je bezprostredným dôsledkom zvýšenia úrokových sadzieb?

So zvyšovaním úrokových sadzieb dlžníci platia mesačné splátky oveľa ťažšie, čo môže viesť k nesplácaniu, oneskoreným splátkam alebo nesplneným záväzkom. Táto situácia môže mať závažné dôsledky, vrátane poškodeného kreditného skóre a hromadiacich sa pokút a poplatkov. Vznikajúca zostupná špirála môže v konečnom dôsledku vyústiť do začarovaného kruhu finančných problémov a obmedziť možnosti ekonomickej mobility.

Nerovnosť príjmov

Rastúce úrokové sadzby môžu prehĺbiť príjmovú nerovnosť v spoločnosti. Ľudia s vyšším príjmom lepšie zvládajú vplyv zvýšených nákladov na obsluhu dlhu, zatiaľ čo tí s nižšími príjmami čelia výraznejším problémom. Táto nerovnosť prispieva k prehlbovaniu rozdielov v bohatstve a môže viesť k rastúcim triednym rozdielom. Najmä stredná trieda sa často ocitá medzi rastúcimi úrokovými sadzbami a obmedzeným rastom príjmov a čelí riziku, že sa dostane do nižšej sociálno-ekonomickej vrstvy.

Kombinácia zníženej kúpnej sily, finančných ťažkostí a príjmovej nerovnosti môže posunúť značný počet jednotlivcov bližšie k hranici chudoby alebo pod ňu. Keďže čoraz viac ľudí má problém vyjsť s peniazmi, riziko chudoby sa stáva častejším. K tomu, že sa jednotlivci a rodiny dostanú do chudoby, môžu prispieť aj rastúce úrokové sadzby. Táto situácia môže mať ďalekosiahle spoločenské dôsledky a spôsobiť ďalšie zaťaženie systémov sociálnej podpory.

Aká zlá je situácia?

V nasledujúcich grafoch môžeme vidieť stanovené úrokové sadzby podľa ECB (Európskej centrálnej banky) za posledné tri roky. Niekoľko percent sa nemusí zdať byť až takých hrozných. Ak si však dáme všetko do súvisu, zmeny sú ohromujúce.

KrajinaÚrokové sadzby podľa ECB od mája 2020 do mája 2023Minimálna sadzbaMaximálna sadzba
SK FLAGSK Uroky-0,52%3,66%
CZ FLAGCZrates0,86%5,11%
HU FLAGHUrates1,99%10,25%
RO FLAGROrates2,65%9,26%
BG FLAGBGrates0,14%4,21%
LT FLAGLTrates0,16%2,88%

Vezmime si napríklad Česko. Približne pred tromi rokmi tam bola úroková sadzba 0,86 %. Ak by si niekto zobral hypotéku na 100 000 EUR na 30 rokov, jeho mesačná splátka by bola približne 315 EUR. Keďže minimálna mzda je tam zhruba 678 EUR, hypotéku by si mohla dovoliť takmer každá rodina, v ktorej pracujú dvaja. Pri najvyššej úrokovej sadzbe by však tá istá hypotéka stála najmenej 543 EUR. Čo predstavuje viac ako 70 % – a to za rovnakú sumu požičaných peňazí! V Maďarsku je situácia dokonca oveľa horšia. Ak by ste si tam požičali rovnakú sumu, vaša mesačná splátka by bola približne 896 EUR.

Ako môžu ľudia tento problém riešiť?

Ak nie ste milionár, suma 200 až 600 EUR pridaná k vašim výdavkom každý mesiac určite niečo zmení. Niektorí ľudia by dokonca nemuseli byť schopní splácať. Ako to môžeme vyriešiť?

  1. Míňať menej: Pozorne sa pozrite na svoj rozpočet a identifikujte oblasti, v ktorých môžete znížiť výdavky. Zameraním sa na základné veci môžete uvoľniť viac prostriedkov na pokrytie zvýšených splátok hypotéky. Hľadajte spôsoby, ako ušetriť na médiách, potravinách, zábave a iných nepodstatných položkách.
  2. Znížte svoje výdavky: Ak je nehnuteľnosť, ktorú ste kúpili, relatívne veľká a v dobrom stave, môžete ju dať do prenájmu a zároveň si môžete prenajať lacnejšie miesto na bývanie. To však funguje len vtedy, ak je medzi nákladmi na prenájom oboch nehnuteľností značný rozdiel.
  3. Vyhľadajte programy finančnej pomoci: V prípade rýchleho nárastu cien niekedy existujú vládne politiky umiestnené na pomoc ľuďom, ktorí už nedokážu splácať svoje záväzky. Tieto programy by mohli poskytnúť dočasnú úľavu alebo pomoc pri splácaní hypotéky počas obdobia finančných ťažkostí.

Existuje lepší spôsob?

Aj keď vaše mesačné výdavky prudko stúpnu, stále existuje spôsob, ako si zachovať svoj životný štýl. Stačí, ak budete viac zarábať. A keďže v krátkom čase nemôžete získať lepšie vzdelanie ani veľa skúseností, najlepším spôsobom je hľadať si prácu v krajine, kde sú platy vyššie. Na druhej strane sa to ľahšie povie, ako urobí. Nie každý si môže len tak zbaliť kufor, zaplatiť si cestu ďaleko, zaplatiť nájom a živiť sa, kým si nájde prácu a dostane plat.

Ale aj keď si nemôžete dovoliť všetky veci, ktoré sme spomenuli, Atena vám môže pomôcť! Nájdeme vám prácu, zaplatíme cestu vopred a vyberieme pozíciu so zabezpečeným ubytovaním! Atena vám tiež pomôže so všetkými potrebnými dokumentmi a bude vám k dispozícii kedykoľvek počas celého pobytu v zahraničí. A najlepšie na tom je, že keď odídete, môžete svoju nehnuteľnosť doma prenajímať – niekto iný bude platiť vašu hypotéku, zatiaľ čo vy budete zarábať dvoj- až trojnásobok toho, čo môžete zarobiť doma.