Na prvej tohtoročnej schôdzi parlamentu boli prijaté viaceré novinky, ktoré budú mať vplyv na činnosť podnikateľov. Najvýznamnejšie zmeny sme pre vás zhrnuli do štyroch bodov.

Hrubý plat v inzeráte

Táto novinka pravdepodobne poteší všetkých uchádzačov o zamestnanie. Z pracovných ponukách sa už nebudeme stretávať so slovom „dohodou“, ktoré zamestnávatelia veľmi radi uvádzali pri výške platu. Po novom budú musieť zamestnávatelia pri každej pracovnej ponuke uvádzať výšku hrubej hodinovej mzdy. Po nástupe do zamestnania nemôže byť mzda nižšia, než je uvedená v pracovnom inzeráte. Cieľom tejto zmeny je pomôcť záujemcom nájsť si lepšie platené miesto a zatlačiť na rast miezd.

Jednoduchšie zamestnávanie cudzincov

Parlament schválil zmenu podmienok pre zamestnávanie cudzincov na Slovensku. O týchto zmenách ste sa už mohli dočítať v našom predchádzajúcom článku.

Príplatky za prácu v noci, cez víkendy a sviatky

O zmene príplatkov sa v médiách hovorí už pomerne dlho. Niekoľkomesačné rokovania medzi vládou a zástupcami zamestnávateľov a zamestnancov dospeli ku konečnému návrhu. Ten napokon schválil aj parlament. K navýšeniu príplatkov dôjde v dvoch fázach. O konkrétnych číslach sa dočítate v našom článku.

Zvýhodnené 13. a 14. platy

V prípade, že firmy budú svojich zamestnancov štedro odmeňovať, štát im po novom odpustí odvody. O podmienkach fungovania zvýhodnených 13. a 14. platov sa dočítate v našom článku.