„Starať sa o tých, ktorí sa kedysi starali o nás, je jednou z najväčších pôct.“ Povedala raz Tia Walkerová, koučka a autorka knihy Inšpirovaný opatrovateľ (Inspired Caregiver). Spoločnosť ani pacienti si však často z toho či onoho dôvodu opatrovateľov dostatočne nevážia.

Nemôžete zmeniť názor všetkých. Ale na druhej strane bude vaša práca opatrovateľa oveľa ľahšia a príjemnejšia, ak si vás bude vážiť osoba, o ktorú sa staráte. Toto sa ale nedá zabezpečiť lusknutím prstov ani vyslovením niekoľkých čarovných slov. Pripravili sme zoznam troch spôsobov, ako docieliť, aby ste boli v práci viac docenení.

Pracujem ako opatrovateľka. Prečo si ma môj pacient neváži?

Po prvé, musíme pochopiť, že oceňovanie je zvyčajne obojstranný proces. Ak chcete, aby vás niekto ocenil, musíte mu dať najprv dôvod. Bohužiaľ, niekedy nemusí stačiť len to, že svoju prácu robíte dobre. Byť nedocenený je častým javom. Ak neurobíte nič, aby ste tento problém vyriešili, môže to dokonca viesť k depresii alebo vyhoreniu. S trochou trpezlivosti a nasledujúcimi radami sa vám však môže situáciu podariť výrazne zlepšiť.

1. Pochopte ich pohľad

Ak vám osoba nepovie ďakujem zakaždým, keď pre ňu niečo urobíte, neznamená to, že nie ste docenení. Napríklad osoba trpiaca Alzheimerovou chorobou sa bude sústrediť najmä na svoje každodenné problémy. Žiaľ, niektorí ľudia s podobnými ochoreniami už nedokážu myslieť na vyjadrenie vďaky alebo sa nesprávajú primerane. Skúste sa pozerať ich očami a pamätajte, že nedostatok verbálnej vďačnosti neznamená, že si vás nevážia.

Ak si pri podávaní jedla všimnete úsmev na ich perách alebo cítite, že sa s vami delia o ďalšie a ďalšie príbehy, buďte si istí, že ste nadviazali kontakt. Pokiaľ budete na tomto základe ďalej stavať, možno sa vám začne dostávať aj slovné ocenenie. Ale aj keď sa tak nestane, nezabúdajte, že si určite vážia to, čo pre nich robíte.

2. Prejavujte ocenenie svojím správaním

Najlepšie je ísť príkladom! Dajte pacientovi pocítiť, aké príjemné je byť ocenený. Poďakujte im za každú maličkosť. Ak prinesú svoj tanier do kuchyne alebo vám akýmkoľvek iným spôsobom ušetria sekundu práce – poďakujte im. Nadmieru láskavým správaním ich možno dokonca zneistíte, aby vám toto správanie opätovali. Musíte to však myslieť úprimne a vážne. Medzi prílišnou zdvorilosťou a pasívnou agresivitou je tenká hranica. A asi by nezostalo bez povšimnutia, keby ste ju prekročili.

3. Vážte si sami seba

Vykonávate dôležitú prácu, ktorá si vyžaduje veľa zodpovednosti. Keď to nikto iný nerobí, mali by ste sa sami odmeniť! Vašou odmenou môže byť čokoľvek, čo vás baví. Môžete si dať šálku dobrej kávy, kúpiť si chutný koláčik alebo čokoľvek iné, čo máte radi. Ak budete dostatočne trpezliví, môžete si odmeny znásobiť. Vždy ste snívali o návšteve Thajska alebo inej krajiny? Robte si svoju prácu tri mesiace a potom si doprajte dovolenku! S vedomím, že vás po skončení práce čaká odmena, vám nielen rýchlejšie ubehne čas, ale budete aj produktívnejší.

Bonusový tip – nerobte to sami!

Všetci vieme, že práca opatrovateľa býva veľakrát náročná. Existujú určité veci, ktoré sami nezvládate. Preto je dobré mať niekoho, na koho sa môžete obrátiť a spoľahnúť. Pri spolupráci s Atenou získate oveľa viac než len uznanie. Budeme vám k dispozícii od začiatku až do konca spolupráce, aby všetko prebehlo hladko.

Používate niektoré z techník, ktoré sme spomenuli? Nájde sa ešte niečo, čo zvyčajne robíte, aby ste sa cítili ocenení? Podeľte sa s nami v komentároch nižšie.