V súvislosti s opatrovaním sa načrtá otázka, čo seniorovi variť, keďže do služieb a činností spojených s opatrovaním spadá aj príprava jedla. Pre starších ľudí je zdravé a vyvážené stravovanie veľmi dôležité, a to o to viac než počas iných životných období. Dôvodom je, že výživa priamo ovplyvňuje zdravie, kondíciu a celkovú kvalitu života človeka. Slúži tiež ako prevencia rozličných chorôb a rovnako podvýživy.

Pravidelnosť a rôznorodosť

Dôležitú rolu vo výžive seniorov zohráva pravidelnosť a pestrosť. Celodenný jedálniček by malo tvoriť niekoľko menších porcií. Pestrosť spočíva v konzumovaní rôznorodých potravín – obilnín, pečiva, cestovín, ryže, mäsa, rýb, strukovín, mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny. Je potrebné, aby senior prijal adekvátne množstvo živín, aby nepriberal ani nechudol, ale dokázal si udržať primeranú hmotnosť.

Menej soli

Starší ľudia majú potrebu viac soliť. Dôvodom je, že vekom sa chuťové poháriky menia a slabnú. Chlorid sodný (čiže soľ) je v potrave dôležitý, ale všetkého veľa škodí. V prípade soli to jednoznačne platí. Výskumy dokázali, že prehnané solenie môže spôsobiť predčasnú smrť. Denná dávka soli, ktorá je pre seniora vhodná, predstavuje 1,5 gramov. Jej prehnaný príjem škodí cievam a spôsobuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Zapríčiňuje tiež vysoký krvný tlak. Pravidelné nadmerné používanie soli môže zapríčiniť rakovinu žalúdka, osteoporózu, obličkové kamene a cukrovku. Vtedy, keď sa seniorovi pripravené jedlo zdá bez chuti, treba siahnuť po dochutení bylinkami, citrónovou šťavou, vňaťami a koreninami nedráždivými žalúdok. Neprospievajú marinované, sterilizované ani konzervované pokrmy. Miesto nich použite radšej čerstvú či mrazenú zeleninu. Vyhýbať by sa malo aj polotovarom, ktoré obsahujú nadbytok škodlivých konzervantov.

Obmedziť cukor

Rafinovaný cukor nie je vo všeobecnosti zdraviu prospešný, obzvlášť ak ide o seniorov. Denne je žiaduce prijať 60 gramov cukru. Cukor je škodlivý pre pečeň. S nadmerným sladením sa spája riziko infarktu a ďalších srdcovo-cievnych chorôb a poruchy metabolizmu. Samozrejme, kvôli cukru vznikajú zubné kazy, vysoká hladina cukru v krvi môže viesť k cukrovke. V neposlednom rade hrozí obezita, ktorá je vo vyššom veku pre človeka ešte nepríjemnejšia, keďže zaťažuje kĺby a kosti majúce tendenciu byť krehkejšie a slabšie. Navyše, je problémom pre imobilných ľudí, ktorí majú obmedzený pohyb. Klasický cukor sa dá nahradiť prírodnými sladidlami ako stévia, med alebo javorový sirup. Jedlá sú s nimi rovnako chutné. Cukor neobsahujú len potraviny, kde ho prirodzene čakáme, koláče, čokoláda, ale tiež polotovary, jogurty, cereálie, kečup či horčica.

Vápnik a vitamín D

Obe zložky sú veľmi podstatné pre zdravie kostí, aby sa predchádzalo osteoporóze, na ktorú sú starší ľudia náchylní. Vápnik nájdeme predovšetkým v mlieku a mliečnych výrobkoch, syroch, jogurtoch. Vitamín D, ktorý podporuje vstrebávanie a využitie vápnika v našom tele, sa nachádza najmä v rybách, vajciach a kakau, hoci ho prijímame najmä vďaka slnečnému žiareniu.

Pitný režim

Pre každého človeka a rozhodne pre seniora sú pravidelná hydratácia a dostatočný prísun tekutín nevyhnutné. Seniori by mali prijímať nízkokalorické tekutiny, to znamená čistú vodu, ovocné šťavy a bylinkové čaje. Tekutiny sú samozrejme obsiahnuté aj v ovocí, zelenine a polievkach. Vekom ľudia nepociťujú smäd tak ako v mladosti, preto im treba pripomínať, že sa majú napiť, v súčasnosti na to existujú aj rôzne aplikácie. Obmedziť treba kofeín a alkohol, najideálnejšie bude sa ich konzumácii vyhnúť.

Alergie

Určite treba myslieť aj na potravinové intolerancie a alergie, ak nimi senior trpí, a pri varení to zohľadniť a prispôsobiť tomu výber jedálnička. Taktiež rôzne diéty, ako napríklad pri diabete. K najčastejšie objavujúcim sa alergiám patria alergia na obilniny, kravské mlieko, morské plody či orechy. Rovnako treba stravu prispôsobiť stavu chrupu seniorov, pretože veľa z nich v tomto veku už nemá vlastné zuby – pokrmy variť tak, aby boli mäkké alebo nakrájané na menšie kúsky. Najvhodnejšie je jedlo pripravované varením, dusením alebo zapekaním. Grilovanie ani smaženie nie sú tými pravými spôsobmi prípravy pokrmov, pretože nie sú zdravé.

Naša spoločnosť má v portfóliu množstvo spoľahlivých, schopných a empatických opatrovateľov a opatrovateliek, ktoré dbajú na zdravie a komfort pacientov a dokážu im zabezpečiť kvalitnú starostlivosť – aj v prípade prípravy jedál – podľa ich špeciálnych potrieb.