Kladiete si otázku, ako sa najlepšie pripraviť pred odchodom do zahraničia v prípade, že tam idete pracovať ako opatrovateľský personál? Dobrá príprava tvorí pri všetkom základ úspechu. Vďaka nej sa vyhnete komplikáciám, ktoré by vám mohli znepríjemniť pracovný pobyt alebo by negatívne ovplyvnili potrebnú sústredenosť na prácu. Dbajte na nasledovné kroky, ktoré zaručia, že sa vyvarujete neželaným nepríjemnostiam. Tak zaistíte svoju vlastnú pohodu, ale aj pohodu klienta, ktorému poskytujete opatrovateľské služby, a zároveň zaručíte hladký priebeh celej spolupráce.

Dokumenty

Uistite sa, že máte všetky dokumenty, ktoré potrebujete. Skontrolujte si, či máte platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz), aby sa vám náhodou nestalo, že jeho platnosť skončí práve vtedy, keď sa budete nachádzať v inej krajine. Rovnako si pozrite platnosť ostatných preukazov (cestovný pas, vodičský preukaz). Vytlačte si pracovnú zmluvu a vezmite ju radšej so sebou, aby ste sa mali čím preukázať, ak by vás na hraniciach zastihla kontrola.

Doprava

Skontrolujte, či viete, kam idete a ako sa tam presne dostanete. Overte si, že máte určite zarezervovanú dopravu – autobus, vlak alebo lietadlo, ktorým sa dostanete do cieľovej krajiny a tiež do konkrétnej rodiny klienta. Nezabudnite na potvrdenie o rezervácii dopravy, ak cestujete po vlastnej osi. Nepomýľte si termíny odchodov, aby ste nezmeškali lietadlo. Bola by škoda prísť o pracovnú príležitosť.

Obraz o krajine

Prečítajte si o destinácii, kam cestujete. Naštudujte si niečo o kultúre, etikete, geografii a miestnych predpisoch, aby ste po príchode nezostali zaskočený/á. Aby ste poznali typické zvyklosti, podnebie a najčastejšie počasie alebo to, ako funguje doprava. Nájdite si informácie o životnom štýle v danej krajine. Zistené fakty vám pomôžu lepšie sa zorientovať v novom prostredí. Je to lepšie, akoby ste mali odísť nepripravený/á. Len ťažko by ste sa tam cítili vo svojej koži. Popracujte aj na úrovni jazyka, ktorým sa v tomto štáte hovorí. Vždy je čo zlepšovať a komunikácia je potrebná vo vzťahu k opatrovanému klientovi, rodine, ale aj v každodennom živote, keď treba niečo vybaviť.

Lieky a zdravotnícke potreby

Vo vašej batožine nesmú chýbať žiadne lieky – na predpis či voľnopredajné, ktoré nevyhnutne potrebujete k životu. Ak musíte dodržiavať špeciálnu stravu (napr. bezlepkovú, bezlaktózovú diétu), zoberte si so sebou nejaké potraviny tohto typu. Zídu sa vám, kým sa dostanete do obchodu. K veciam, ktoré si nutne potrebujete vziať so sebou, patria zdravotnícke pomôcky, bez ktorých sa nezaobídete – sprej do nosa, okuliare, kontaktné šošovky,… V prípade, že trpíte určitými zdravotnými problémami, snažte sa ich vyriešiť ešte pred cestou. Ak ste chorý/á, máte chrípku, virózu, je veľmi nevhodné vycestovať. Ohrozili by ste seniora, o ktorého sa idete starať, aj jeho rodinu. Vám by sa tiež stav mohol zhoršiť. Vašou povinnou výbavou by mala byť lekárnička, kde sú nevyhnutné pomôcky – lieky proti bolesti, leukoplast, obväz, dezinfekčný prostriedok.

Peniaze

Pribaľte si aj nejakú hotovosť, aby ste v prípade núdze mali peniaze poruke. Nikdy neviete, aká situácia sa vyskytne. Ak by ste nebodaj nestihli objednaný spoj, ktorý by vás doviezol na určené miesto, museli by ste si zavolať taxík a zaplatiť ho. Nie všade sa dá platiť výlučne kreditnou kartou, preto treba mať rezervu.

Funkčný telefón

Dajte si pozor, aby bola baterka vášho telefónu nabitá, a nezabudnite dať do kufra nabíjačku. Uistite sa, že máte uložené číslo na príslušného konzultanta, manažéra pracovnej agentúry, ktorá vás za prácou vyslala, či rodiny opatrovanej osoby, aby ste ich mohli v nutnom prípade kontaktovať. Predovšetkým si zapnite službu roamingu, aby ste mohli telefonovať do domovskej krajiny aj prijímať hovory odtiaľ, v prípade, že vás do vašej lokálnej siete nepripojí automaticky.

Cestovné poistenie

Dobré je myslieť na akékoľvek situácie, ktoré môžu nastať. Preto si pred cestou vybavte cestovné poistenie, ak ho nemáte. To vám pomôže kompenzovať finančnú ujmu v prípade, že zažijete nežiaducu udalosť, na letisku stratíte batožinu, ukradnú vám ju alebo sa nejakým spôsobom poškodí.

Oblečenie

Zoberte si so sebou praktické oblečenie, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a príjemne. Obľúbené oblečenie vám navodí dobrú náladu, čím dosiahnete dobré psychické rozpoloženie. Vďaka tomu budete môcť svoju prácu vykonávať tak, ako treba. Oblečenie vyberajte s ohľadom na typické počasie krajiny.

Zodpovednosť

Aj vtedy, keď sa už nachádzate v rodine, myslite na zodpovedné vykonávanie činností a starostlivosti o klienta. Získali ste príležitosť. Ak sa osvedčíte a dostanete pozitívne pracovné referencie, otvorí vám to dvere k ďalším pracovným ponúkam – dokonca lepším s vyššou finančnou odmenou.

Keď cestujete za prácou, potrebujete sa na to dôsledne pripraviť, aby ste nemuseli riešiť zbytočné ani vážne problémy, ktorým sa dá ľahko vyhnúť. Stačí len dodržať vyššie spomenuté kroky, so všetkým ostatným vám pomôžeme my. Nájdeme vám prácu s atraktívnym platom.