Čo môže byť lepším ukazovateľom kvalít a vhodnosti pracovníka ako pozitívne referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov? Pracovné referencie sú vecou, ktorá pomáha nájsť si dobrú prácu podľa vašich očakávaní.

Referencie = istota pracovného miesta

Platí to v každej sfére a výnimkou nie je ani 24-hodinová domáca starostlivosť. Ako opatrovateľka, ktorá disponuje referenciami od rodiny klienta, kde ste pracovali v minulosti, získate prácu v novej rodine určite oveľa jednoduchšie a rýchlejšie ako tá opatrovateľka, ktorá žiadne nemá. Táto práca môže byť dokonca lepšie platená ako tá, ktorú by ste získali bez chýbajúcich referencií. Preto je žiaduce a potrebné si pred odchodom z turnusu od rodiny vypýtať referenciu, v ktorej bude stáť čierne na bielom, ako boli s vašou prácou spokojní. V prípade, že sa z nejakého dôvodu nevrátite naspäť (úmrtie pacienta alebo umiestnenie do domova dôchodcov). Urobte tak hneď, ako odchádzate, neskôr už rodinní príslušníci nemusia mať čas či chuť ani záujem vám ju poskytnúť. Požiadajte ich, nech napíšu zopár viet na počítači alebo pokojne aj rukou, keďže nie každý vie obsluhovať počítač, zvlášť starší ľudia. Referenciami sa budete môcť preukázať pri uchádzaní o ďalšiu prácu.

Osobnejšie

Referencia, ktorú odporúčajúca osoba napíše svojimi slovami, je podstatne osobnejšia než vyplnená predloha či dotazník, kde zaškrtne len možnosti od jeden do päť. Mala by obsahovať odkedy – dokedy trvalo opatrovanie v rodine, o akého pacienta sa opatrovateľka starala, aké má diagnózy a aká je ich závažnosť. V neposlednom rade sa hodí uviesť, aký vzťah si vybudoval opatrovateľský personál ku klientovi, ako sa k nemu správal, ako prebiehala komunikácia. Ide o spätnú väzbu k tomu, do akej miery boli – rodina i samotný klient – s náplňou práce opatrovateľky spokojní. Pod referenciu by sa mal objednávateľ opatery (rodina či klient) podpísať.

O krok pred konkurenciou

Počet opatrovateliek, ktoré majú záujem pracovať, stúpa a počet rodín, ktoré 24-hodinovú opateru hľadajú, naopak klesá. Vďaka cenným referenciám získate veľký náskok pred konkurenciou. Rodina vždy radšej uprednostní opatrovateľku, ktorá už má určité skúsenosti s opatrovaním. Referencie sú dôkazom týchto skúsenosti. Vyvolávajú dôveryhodnosť u rodiny a zaisťujú dobrú mienku o kandidátovi o prácu. Určite si však pýtajte odporučenie len od tých rodín, ktoré boli s vami spokojné a nenastal žiaden problém, inak by to nebolo najvhodnejšie. Čím viac referencií od viacero rodín, tým lepšie pre vás. Ich získanie záleží len na vás, nikto iný to za vás nespraví. Rodina vám ich sama od seba neposkytne, musíte si ich vypýtať.

Príležitosť viacerých pracovných ponúk

Ak máte referencie, tým rýchlejšie si nájdete prácu a tým rýchlejšie začnete zarábať. Pozitívne referencie vám zaručia, že budete mať viac pracovných miest k dispozícii, z ktorých si vďaka nim môžete vybrať to, ktoré sa vám najviac pozdáva. Ponúka sa vám šanca pracovať pre klienta, ktorý má ľahšiu diagnózu, a vykonávať prácu za lepší plat. Môžete sa dostať do krajšieho prostredia, pracovať v rodinnom dome, v meste alebo čokoľvek iné, čo by ste chceli. Skrátka pozitívne pracovné referencie vám dokážu získať pracovné miesto, ktoré najviac vyhovuje vašim požiadavkám. Nezabudnite, ak máte referencie, máte aj konkurenčnú výhodu, ktorú každá rodina ocení.

Pozrite sa, ako naše opatrovateľky trávili Vianoce, hoci pracovne, zato príjemne. Prečítajte si o výhodách práce na turnusy a o tom, ako treba prispôsobiť domácnosť klienta pri opatere.

Máte už skúsenosti s pracovnými referenciami, pomohli vám nájsť prácu?