V našej poradni vám pomáhame nastúpiť na správny zápas vášho pracovného života a vybojovať v ňom víťazstvo. Dnes si zoberieme na mušku ďalšiu dôležitú métu – motivačný list. Práve jeho kvalita môže rozhodnúť o tom, či dostanete prácu, o ktorú máte záujem.

Ak ste doteraz prípravu motivačného listu podceňovali, po tomto článku si to snáď v budúcnosti rozmyslíte. Pamätajte – práve motivačný list je vašou vizitkou – zamestnávateľovi o vás prináša tie najdôležitejšie informácie a dáva vám šancu uspieť.

Ako však napíšem výborný motivačný list? Čo by v ňom rozhodne nemalo chýbať? A čo sa do neho nehodí? Tu je našich osem dôležitých tipov

1. Jedna normostrana

Nech už máte na srdci čokoľvek, vždy sa zmestite na jednu normostranu. Toto je Alfa a Omega každého personalistu, ktorému pristane v rukách váš životopis a motivačný list. Ak toto pravidlo splníte, zabodujete u neho hneď na začiatku.

2. Žiadne gramatické chyby

Motivačným listom sa chcete vykresliť v dobrom svetle, má byť vašou výkladnou skriňou. Ak teda máte problém s pravopisom alebo zvyknete v textoch robiť preklepy, ktoré si po sebe nevšimnete, dajte váš motivačný list skontrolovať alebo prečítať ešte niekomu inému.
Konkurencia je veľká a vy máte tak málo času. Tento životopis vás však dostane do druhého kola.

3. Zaužívané frázy? Určite nie!

Vyhnite sa tým neskutočným klišé, ktoré o vás aj tak nič konkrétne nepovedia. Napríklad: „som komunikatívny a tímový hráč“. Toto si o vás personalista prečíta na v životopise. V motivačnom liste buďte konkrétnejší.

Napíšte radšej: Tím, ktorý som viedol v mojej predošlej pracovnej pozícii, patril k najlepším vo firme, každý mesiac sa nám podarilo splniť výsledky, ktoré od nás spoločnosť požadovala.“

4. Pravdu a nič len pravdu

Akokoľvek tú prácu chcete získať, držte sa len pravdivých skutočností. Lož má krátke nohy a klamstvá by zamestnávateľ mohol veľmi rýchlo odhaliť na pracovnom pohovore. A to by bola dosť trápna a nepríjemná situácia, ktorá by vám v danej spoločnosti definitívne zavrela dvere. Nemyslíte?

Sústreďte sa a dajte si na ňom záležať. Práve motivačný list rozhoduje o tom, či vás zamestnávateľ pozve na pracovný pohovor.

5.  Dajte si čas

Prvoplánovosť nie je pri písaní motivačného listu na mieste, venujte mu dostatok času. Urobte si prípravu, premyslite si, čo by na vás zamestnávateľ najviac ocenil. Motivačný list si prejdite viackrát a poslednú bodku dajte vtedy, keď s ním budete stopercentne spokojný.

6. Nepíšte román

Zamerajte sa na fakty, nemýľte si motivačný list s románom. Kvetnaté slová do neho určite nepatria. Čím vám ale nechceme povedať, aby ste používali klišé. Tie do motivačného listu nepatria tiež.

7. Zacieľte ho

Prácu si momentálne hľadáte skutočne aktívne, reagujete na viaceré ponuky a každý deň rozosielate životopisy a motivačné listy? V poriadku. Každý z nich by však mal byť cielený na konkrétnu pracovnú pozíciu a vystihnúť presne to, čo ten ktorý zamestnávateľ hľadá. S univerzálnym motivačným listom pravdepodobne neuspejete ani na jednej z desiatich pozícií, na ktoré ste zareagovali.
Šanca, istota a unikátne ponuky. Vsaďte na silného partnera

8.  Nekarhajte sa a nepochybujte o sebe

Motivačný list nie je priestor, na ktorom by sa chcel váš potenciálny zamestnávateľ dozvedieť o vašich zlých stránkach. Pôsobiť v ňom máte sebavedomo, odhodlane a vzbudiť záujem, aby si vás pozvali na pohovor.

Zamestnávateľ má mať pocit, že práve vy ste tá osoba, ktorú hľadá. Práve preto sa vyhnite ja formuláciám ako: verím, že práve ja by som mohol byť tým správnym človekom… ak by ste mi dali šancu, snáď by ste so mnou boli spokojný. Nie. Ak si neveríte vy, veríte tomu, že vám uverí majiteľ prosperujúcej firmy?