Mať dobre platenú prácu je podstatné, a to je jeden z dôvodov, prečo mnohí z nás pracovali vo viacerých krajinách EÚ. Veľmi dôležité je aj spravovanie financií. Všetci to vieme a snažíme sa vytvárať si finančnú rezervu, sledovať svoje výdavky a vyhýbať sa zbytočným nákupom. Ako často však myslíme na dôchodok a v akom veku by sme mali začať? A hlavne, ako riešime otázky spojené s odchodom do dôchodku, keď sme pracovali vo viacerých krajinách?

Demografická kríza v Európe nie je v skutočnosti ničím novým – začala sa približne pred 50 rokmi. A keď sa to skombinuje so starnutím populácie, problém sa stáva ešte väčším. Jednoducho povedané, štátny dôchodkový systém a zamestnanecké dôchodky (1. a 2. pilier) sú financované z daní, ktoré platia zamestnaní ľudia a zamestnávatelia. A keďže je menej pracujúcich a viac obyvateľov odchádza do dôchodku, systém už nefunguje tak, ako by mal.

Samozrejme, keď príde čas, budeme chcieť využiť výhody 1. a 2. piliera. Tu sa dozviete, ako môžete získať dôchodok, ak ste pracovali vo viac ako jednej krajine EÚ. Bohužiaľ, tieto fondy nemusia stačiť na pokrytie našich potrieb v dôsledku demografickej krízy. A kvôli inflácii nie je ani ukladanie peňazí pod vankúš zďaleka ideálne.

Je investovanie na vlastnú päsť dobrou voľbou?

Finančne najvýhodnejším spôsobom sporenia je investovanie. Žiaľ, investovanie so sebou prináša aj riziká. Tým zjavným je, že cena produktu alebo akcií, do ktorých investujete, môže prudko klesnúť. Od roku 1987 sa akciový trh zrútil sedemkrát a intervaly medzi týmito prepadmi sú čoraz kratšie. Navyše, vzhľadom na súčasnú hospodársku situáciu v EÚ nikdy nemôžete vedieť, či platforma, ktorú používate na obchodovanie, nevyhlási bankrot a jej aktíva (spolu s vašimi peniazmi) nebudú zmrazené.

3. pilier alebo doplnkové dôchodkové sporenie

V mnohých, ak nie vo väčšine krajín EÚ existuje systém doplnkového dôchodkového sporenia. Až na niekoľko výnimiek je dobrovoľný. A v podstate funguje ako sporiaci účet. Ak sa do takéhoto systéme zaregistrujete, každý mesiac vám na sporenie putuje malá čiastka z vášho platu. Týmto spôsobom si bez toho, aby ste sa príliš obetovali, zabezpečíte, že po odchode do dôchodku budete mať dostatok financií. Na rozdiel od investovania je to oveľa bezpečnejšie, a preto je to najlogickejšia voľba.

Čo sa stane s mojím doplnkovým dôchodkovým sporením, ak sa presťahujem do inej krajiny EÚ?

Po prvé, nemali by ste sa obávať prihlásenia sa na doplnkový dôchodok, ani keď sa možno presťahujete do inej krajiny. Hoci pravidlá a predpisy sú mierne odlišné. Vo väčšine prípadov však máte niekoľko možností. Mnohé krajiny ponúkajú predčasný výber, prevod alebo iné alternatívy, čo znamená, že je najlepšie prihlásiť sa čo najskôr, čo povedie k vyššiemu dôchodku.

Paneurópsky osobný dôchodok (PEPP)

Pohyb osôb medzi krajinami EÚ je neuveriteľne vysoký. Vzhľadom na to, že predčasný výber alebo presun dôchodkových úspor do inej krajiny je komplikovaný, bol zavedený PEPP. Ponúka všetko, čo štandardný 3. pilier – alebo dokonca aj viac, pričom rieši problém mobility. Pri PEPP nie je potrebný presun, pretože človek môže investovať presne do toho istého produktu, ako investoval aj po presťahovaní sa.

PEPP dopĺňa existujúce vnútroštátne dôchodkové systémy a ponúka mnoho výhod, ako napríklad transparentnosť a ochranu investovaného kapitálu. Transparentnosť sa dosahuje poskytovaním relevantných informácií, ako aj nákladov, poplatkov a pravidelných výpisov.

Budú ho ponúkať finančné inštitúcie, ako sú investičné spoločnosti, úverové inštitúcie, inštitúcie zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia a iné. Na zabezpečenie bezpečnosti financií však budú tieto inštitúcie potrebovať licenciu.

Ako na to reaguje Atena?

Ak sa nad tým zamyslíte, najjednoduchším spôsobom, ako vyriešiť otázku odchodu do dôchodku a mať dostatok prostriedkov na investovanie do doplnkového sporenia, je, aby zamestnávatelia platili svojim zamestnancom viac. Presne to robíme. Každý štvrťrok prehodnocujeme platy zdravotníckych pracovníkov, ktorí u nás pracujú, čo vedie k ich niekoľkonásobnému zvýšeniu ročne! A naše služby sa tým nekončia. Kedykoľvek náš klient potrebuje informácie, pomoc alebo radu v oblasti dôchodkového zabezpečenia alebo dôchodku – bez ohľadu na to, či ide o štandardné alebo doplnkové dôchodkové zabezpečenie, sme vždy pripravení pomôcť.

Ak to zhrnieme, nie je lepší čas začať odkladať peniaze na doplnkové dôchodkové sporenie ako teraz. Sťahovanie do inej krajiny EÚ už nezasahuje do vášho dôchodku a máte možnosť slobodne vycestovať – bez ohľadu na to, či chcete len začať odznova alebo si hľadáte lepšiu prácu.

Už investujete do doplnkového dôchodku? Ak nie, plánujete začať? Podeľte sa s nami o svoje plánovanie dôchodku v komentári nižšie.