Krishtlindjet shoqërohen me një darkë festive në ditën e Krishtlindjes, kur mblidhet e gjithë familja. Do të takohen edhe ata familjarë që nuk arrijnë të gjejnë kohë për të vizituar në periudha të tjera të vitit. Darka e Krishtlindjeve ka një formë paksa të ndryshme në çdo vend, e cila bazohet në tradita specifike.

Darka e Krishtlindjeve ne Gjermani

Në Gjermani, ushqimi festiv ndryshon nga rajoni në rajon. Një nga pjatat e preferuara të Krishtlindjeve të gjermanëve janë salsiçet me sallatë patate – me ose pa majonezë. Pastaj rosa e pjekur dhe pata ose proshutë e zier janë të njohura. Diku tjetër preferojnë peshkun me sallatë. Në Baden hanë krap, në pjesë të tjera preferojnë troftën dhe ngjalën. Ato tradicionale përfshijnë konserva. Ka edhe raclette, e cila krijohet nga shkrirja e djathit dhe shërbehet me patate të ziera, por edhe fondue ose mish derri dhe fileto derri në krem kerri.

Darka e Krishtlindjes
Salcice me sallatë

Darka e Krishtlindjeve në Austri

Në tryezën e darkës së Krishtlindjes nuk mungojnë krapi i skuqur, mishi i shpendëve në mënyra të ndryshme apo kotelet e derrit, peshku dhe lepuri. Si supë dominon supa me petë të mëlçisë. Pjata që e dallon Austrinë nga vendet e tjera është qulli i misrit me rrush të thatë dhe mollët e derdhura me liker qershie. Si ëmbëlsirë, një tortë ose një stola, e cila lahet me kafe, është e preferuar.

Darka e Krishtlindjeve në Angli

Vakti tradicional i Krishtlindjeve është gjeldeti i mbushur me oriz ose patate, perime të pjekura në skarë (lakër brukseli, majdanoz, karrota, bishtaja me fasule) dhe puding kumbulle, i cili është i flamuar me rum ose raki. Ky puding përmban një përzierje të larmishme: arra, vezë, sheqer, thërrime buke dhe limon. Një tjetër ushqim që hahet janë karkalecat dhe salmoni i tymosur.

gjeldeti i Krishtlindjeve

Darka e Krishtlindjeve në Holandë

Këtu hahen disa lloje mishi (mish dreri, viçi, lepuri, rosë, fazani), ushqim deti: peshk dhe karkaleca me perime, salca, patate dhe sallata. Një zakon specifik që është tradicional për këtë vend është i ashtuquajturi gustator. Njerëzit takohen në një tryezë të veçantë, në të cilën pritësi përgatit përbërësit paraprakisht. Më pas të gjithë i gatuajnë vetë në një tigan. Ky zakon u ruajt falë ish-kolonisë holandeze – Indonezisë.

Darka e Krishtlindjeve në Kroaci

Agjërimi respektohet, kështu që pjata kryesore është oktapodi, merluci në mënyra të ndryshme ose një lloj tjetër peshku (krapi, piku) me patate furre dhe sallatë me patate. Më shpesh, merluci bëhet me vaj ulliri, majdanoz dhe hudhër. Në fund nuk duhet të mungojnë ëmbëlsirat e Krishtlindjeve. Një ëmbëlsirë tipike tradicionale është fritule – donuts të vegjël të rrumbullakët të skuqur me rrush të thatë brenda.

Darka e Krishtlindjes
Fritters

Darka e Krishtlindjeve në Hungari

Më parë ishte zakon këtu të vendosnin një mbulesë tavoline shtesë në tryezë si simbol i pritjes së Jezusit, i cili mund të bashkohej me vaktin si udhëtar. Për shkak të Kreshmës, nuk shërbehej mish para meshës së mesnatës. Mollët, arrat, hudhrat dhe mjalti që njerëzit i rritnin vetë ishin pjesë e darkës së Krishtlindjes. Paloci (grupi etnografik) hëngrën hudhër për të ruajtur shëndetin e tyre për vitin e ardhshëm. Secili pjesëtar i familjes çante një arrë dhe nëse ishte e shëndetshme, do të thoshte se ai që e hante do të ishte i shëndetshëm edhe vitin e ardhshëm. Nëse ata thyen një arrë të keqe, ata ndoshta do të sëmuren vitin e ardhshëm. Kryefamiljari e preu mollën në copa aq sa kishte njerëz në tavolinë. Në tryezën e krishtlindjeve kishte edhe qull (guba) me fara lulekuqeje, të cilin e hidhnin me qumësht të ëmbël të ngrohtë. Diku ndër gatimet e Krishtlindjeve përfshiheshin edhe dollitë me fara lulekuqe, arra apo gjizë.

Darka fillon me një dolli të një gote verë. Gatimet tradicionale përfshijnë supë goulash ose supë me lakër me kërpudha. Në disa vende shërbehen ëmbëlsira Krishtlindjesh me pampushiki ose arra me çokollatë, por përgatiten edhe fasule, thjerrëza dhe petë. Më vonë, peshku i skuqur dhe patatet turshi me qepë u bënë traditë. Aktualisht, supa e peshkut pikante më e konsumuar, halászlé. Bejgli është një ëmbëlsirë tradicionale e Krishtlindjeve me arra, fara lulekuqeje ose mollë.

Halászlé

Darka e Krishtlindjeve në Bullgari

Në Bullgari, në prag të Krishtlindjeve, për shkak të agjërimit të rreptë, konsumohet ekskluzivisht ushqim vegan (pa peshk, vezë, produkte qumështi dhe mish). Të ashtuquajturat sarmi janë tipike për bullgarët. Kjo pjatë përbëhet nga orizi i mbështjellë me lakër turshi ose gjethe rrushi, zakonisht me mish, por jo në ditën e Krishtlindjeve për shkak të agjërimit. Specat e mbushur me oriz ose fasule janë të njohura. Tipike është byreku i ëmbël me kungull – tikvenik. Është një traditë e mirëvendosur të shërbesh disa kurse. Duhet të jenë të paktën 7 prej tyre (në disa familje ka edhe 9, 11 ose 13).
Përgatitet dhe shërbehet bukë tradicionale bullgare, e cila është e dekoruar. Quhet pita. Një monedhë është futur në të. Thuhet se kujtdo që merr copa me monedhën do të ketë fat për të gjithë vitin e ardhshëm. Interesante është se tavolina nuk pastrohet pas darkës, është lënë kështu gjithë natën. Një pjatë me një pjesë ushqimi vendoset edhe për Marinë, nënën e Jezusit.

Darka e Krishtlindjes
Bukë pita

Darka e Krishtlindjeve në Rumani

Në Rumani, pak para Krishtlindjeve, është zakon të ketë një kasap tradicional. Produktet e derrit konsumohen më pas gjatë darkës së Krishtlindjes: salsiçe, mëlçi, derri i zier. Festa fillon rreth orës nëntë të mbrëmjes dhe darka festive zgjat deri në mesnatë. Pjata tradicionale rumune e Krishtlindjeve është e ashtuquajtura sarmale, mish i mbështjellë me një fletë lakre në formë roleje.

Darka e Krishtlindjes
Sarmali

Darka e Krishtlindjeve në Lituani

Në prag të Krishtlindjeve, lituanezët kanë një festë të pasur në formën e deri në 12 pjata – një për çdo apostull. Megjithatë, moderimi mbizotëron në llojin e vakteve. Agjërimi respektohet, prandaj nuk shërbehet as mish dhe as produkte qumështi. Kurset e darkës kryesisht përbëhen nga peshk (harengë në domate, kërpudha, salcë qepë, ngjala e tymosur), bukë, perime – lakër, patate. Pudingu me boronicë shërbehet si ëmbëlsirë.

Darka e Krishtlindjeve në Sllovaki

Shumica e sllovakëve agjërojnë në prag të Krishtlindjeve. Lakra me kërpudha, ndonjëherë edhe thjerrëzat, është tipike, ashtu si dhe filetoja e krapit apo peshku me sallatë me patate si pjatë kryesore. Ata që nuk agjërojnë hanë kotele. Të njohura janë dollitë me farat e lulekuqes ose bryndza. Në fund të darkës hahen vafera ose tuba me mjaltë. Është zakon të vendosni para nën pjatë dhe mbulesë tavoline, gjë që supozohet të sigurojë bollëk në vitin e ardhshëm.

Petulla të pjekura me fara lulekuqe

Cilat pjata nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj festive? Na shkruani në komente.