S postupujúcim vekom prechádza naše telo rôznymi zmenami. Jedným z častých problémov seniorov je osteoporóza. Tento stav oslabuje kosti, čím sa stávajú náchylnejšími na zlomeniny a zlomenia. So správnymi vedomosťami a starostlivosťou však môžeme našim milovaným seniorom pomôcť viesť plnohodnotný život. Dnes sa budeme venovať osteoporóze: krokom na prevenciu pádov, najlepším možnostiam stravovania na zvládnutie tohto ochorenia a niekoľkým užitočným radám.

Čo je osteoporóza?

Osteoporóza je ochorenie kostí, ku ktorému dochádza, keď telo stráca príliš veľa alebo vytvára príliš málo kostného tkaniva. V niektorých prípadoch môže ísť o kombináciu oboch týchto faktorov. To vedie k zníženiu hustoty kostí a zhoršeniu stavu kostného tkaniva, čím sa kosti stávajú krehkými a náchylnými na zlomeniny. Postihuje mužov aj ženy, ale u žien je pravdepodobnosť vzniku tejto choroby vyššia po menopauze v dôsledku hormonálnych zmien.

Prevencia pádov

Najdôležitejšie pri starostlivosti o seniora s osteoporózou je zabrániť pádom. Pády môžu mať pre seniorov s osteoporózou vážne následky. Aj ten najmenší pád môže viesť k zlomenine kostí. A keďže každý senior sa hojí oveľa pomalšie v dôsledku prirodzene nižšej hustoty kostí a pomalšej regenerácie buniek, ktoré prichádzajú s vekom, čas hojenia po zlomenine je oveľa dlhší. Preto je veľmi dôležité čo najviac znížiť riziko pádu, najmä ak ide o seniorov s osteoporózou. Tu je niekoľko spôsobov, ako minimalizovať riziko pádu.

  1. Udržujte domácnosť bezpečnú: odstráňte nebezpečenstvo potknutia, zabezpečte dostatočné osvetlenie a v kúpeľni a v sprche používajte protišmykové podložky.
  2. Udržujte pravidelnú fyzickú aktivitu: cvičenia, ktoré zlepšujú rovnováhu, silu a flexibilitu, môžu pomôcť predchádzať pádom. Výbornou voľbou je chôdza, jemné naťahovanie a tai chi.
  3. Používajte pomocné zariadenia: vyzývajte seniorov, aby používali asistenčné pomôcky, ako sú palice alebo chodítka, ktoré im poskytujú stabilitu a oporu pri pohybe.

Stravovanie

Výživná strava zohráva dôležitú úlohu pri zvládaní akejkoľvek choroby. To isté platí aj pre osteoporózu. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali zvážiť, keď plánujete stravovanie pre seniora:

  1. Potraviny bohaté na vápnik: podporujte konzumáciu potravín bohatých na vápnik, ako sú nízkotučné mliečne výrobky, zelená listová zelenina (napríklad kapusta a špenát) a obohatené obilniny. Vápnik je nevyhnutný na udržanie silných kostí. Primeraný príjem vápnika počas celého života, najmä v detstve, dospievaní a na začiatku dospelosti, môže pomôcť optimalizovať maximálnu kostnú hmotu, čo je najvyššia úroveň hustoty kostí, ktorú jedinec dosiahne. Vyššia maximálna kostná hmota môže znížiť riziko osteoporózy v neskoršom veku.
  2. Zdroje vitamínu D: vitamín D pomáha telu vstrebávať vápnik. Seniori by mali tráviť čas na slnku alebo zaradiť do svojho jedálnička potraviny ako tučné ryby (losos, tuniak), vajcia a obohatené mliečne výrobky. V prípade potreby vám môže zdravotnícky pracovník predpísať doplnky stravy.
  3. Vyvážená strava: podporujte vyváženú stravu, ktorá obsahuje ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, chudé bielkoviny a zdravé tuky. Tým sa zabezpečí príjem základných živín potrebných pre celkové zdravie a pevnosť kostí. Dôvodom vyváženej stravy nie je len udržiavanie silných kostí. Má obrovský vplyv na celkové zdravie.

Čo ešte môžeme urobiť?

  1. Pravidelné vyšetrenia: podporujte seniorov, aby pravidelne absolvovali vyšetrenia hustoty kostí na sledovanie progresie osteoporózy a vyhodnocovanie účinnosti liečebných plánov.
  2. Dostatočná hydratácia: vyzývajte seniorov, aby pili veľa vody, pretože hydratácia je nevyhnutná pre celkové zdravie vrátane zdravia kostí.
  3. Dodržiavanie užívania liekov: dbajte na to, aby seniori dodržiavali predpísaný režim užívania liekov a plánovali pravidelné kontroly u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
  4. Zariadenia na detekciu pádu: zvážte používanie nositeľných zariadení alebo alarmov, ktoré dokážu odhaliť pád a upozorniť opatrovateľov alebo záchrannú službu.

Osteoporóza nie je zďaleka jedinou výzvou, ktorej opatrovatelia čelia pri starostlivosti o seniorov. Preto by ste v tom ako opatrovateľ nemali byť sami. Počas našich 15 rokov skúseností v oblasti zdravotnej starostlivosti sme v spoločnosti Atena pomáhali opatrovateľom, ktorí s nami spolupracujú, akýmkoľvek spôsobom – bez ohľadu na to, o aký malý alebo veľký problém ide. Veríme v budovanie dlhodobých a obojstranne prospešných vzťahov. To znamená, že spoločnosť Atena vám môže ponúknuť istotu zamestnania, stabilitu a predovšetkým plat, ktorý je oveľa vyšší ako plat v odvetví. Pracujte s profesionálmi, úspech nie je náhoda!