V Holandsku prišli s prevratným nápadom vytvoriť koncept modelovej dediny pre seniorov. Nesie názov Hogeweyk. Vďaka projektu môžu pacienti trpiaci nepríjemným ochorením žiť naďalej kvalitný život v rámci komunity. Tento komplex totiž pripomína bežný život v klasickej dedine či mestskej štvrti než v zdravotníckom sanatóriu alebo v domove dôchodcov, čo je pre seniorov s demenciou veľmi prospešné.

Myšlienky o vzniku unikátnej dediny boli už v minulosti

Tento jedinečný priestor nachádzajúci sa v meste Weesp bol koncipovaný ako špecializované zariadenie pre seniorov, ktorí majú Alzheimerovu chorobu. Prvotné myšlienky o zriadení tohto unikátneho projektu sa objavili už pred tridsiatimi rokmi. Nápad vznikol v hlave vedenia jedného zariadenia poskytujúceho starostlivosť pre seniorov. Brány Hogeweyku otvorili po prvýkrát v roku 2009, čomu najprv predchádzal podrobný výskum. Idea vzniku celého komplexu fiktívnej dedinky je navodiť pocit života v normálnej dedine či meste. Priestor má rozlohu viac než 16 000 metrov štvorcových a pozostáva z 27 domov. V jednom z nich žijú siedmi pacienti. Aktuálne dedinka poskytuje domov zhruba 180 seniorom s ťažkou demenciou.

Zdroj: flickr.com

Na prvý pohľad dedina ako každá iná

Výhodou je, že koncept u svojich obyvateľov vyvoláva pocit slobody. Môžu ísť kamkoľvek sa rozhodnú, na výber majú reštaurácie, supermarkety, parky alebo spoločenské kluby, ba dokonca aj divadlo. Hogeweyk pripomína klasickú dedinu či mesto s ulicami, nádvoriami aj námestiami, na prvý pohľad by ste nespoznali rozdiel. Autori zariadenia tvrdia, že pacienti, ktorí tu bývajú, sú spokojnejší. Prežívajú viac naplnený a zmysluplnejší život, než by ho museli tráviť v štandardných domovoch dôchodcov. Hoci tento projekt vyvoláva dojem bežnej dediny, k dispozícii je kvalifikovaný opatrovateľský personál s bohatými skúsenosťami a ochotný vždy pomôcť 24 hodín v týždni. Pracovníci sú však oblečení v normálnom oblečení, nie v špeciálnom bielom zdravotníckom odeve. Veľmi dobre poznajú zdravotný stav každého seniora. Dohliadajú na seniorov a zároveň im spríjemňujú život, navštevujú s nimi divadlo, nakupujú či chodia na prechádzky. V celom komplexe pracuje približne 250 opatrovateľských pracovníkov.

Navodzuje dojem bežného života v porovnaní s minulosťou

Navrhnutie a vybudovanie fiktívnej dedinky stálo 19,3 milióna, pričom na ňu sumou vo výške 17,8 milióna eur prispela holandská vláda. Zvyšok financií sa podarilo nadobudnúť od miestnych organizácií a sponzorov. Je to prekvapivé, ale pobyt v tomto jedinečnom komplexe vyjde asi rovnako ako v tradičnom zariadení či domove dôchodcov. Inovatívne centrum prináša výhody pre psychické zdravie pacientov, keďže môžu žiť bežný život, systém ale zahŕňa aj pozitívny vplyv na fyzickú kondíciu, ktorá sa výrazne zlepšuje. Dôkazom je, že klienti užívajú menej liekov, viac im chutí jesť a dožívajú sa dlhšieho veku. Okrem toho žijú v komunite priateľov, kde spoločne trávia čas a vykonávajú rôzne záujmové činnosti. Nachádzajú tu sociálnu aj ľudskú integritu a je im dopriata voľnosť, súkromie a nezávislosť. Pacienti s demenciou majú vďaka tomuto špeciálnemu centru možnosť dožiť svoj život čo najnormálnejšie, ako to len ide.

Zdroj: flickr.com

Je inšpiráciou pre iných

Zakladatelia tohto zaujímavého konceptu založili aj inštitúciu Be Advice, ktorá ostatným štátom, zdravotníckym zariadeniam a podnikateľom radí, ako by aj oni mohli vytvoriť podobný projekt a umožniť tak ľuďom trpiacim demenciou lepší a kvalitnejší život. A úspech na seba nenechal dlho čakať. Na modelovú dedinu Hogeweyk stihli nadviazať štáty ako Nemecko, Taliansko, Nórsko alebo Austrália. Vo Francúzsku vybudovali takmer totožné miesto, dedinku Landais Alzheimer v meste Dax. Tu seniori nájdu knižnicu, posilňovňu aj kaderníctvo. Holandské mestečko a tieto ďalšie koncepcie na čele s Francúzskom slúžia ako inšpirácia pre založenie takýchto opatrovateľských miest.

Koncept pôsobí pozitívne na stav seniorov s demenciou

Viacero odborníkov sa zhodlo na pozitívnom vplyve a prínose zariadenia vybudovaného v Holandsku, hoci sa ozvali aj kritické hlasy. Podľa kritikov vyvoláva falošnú predstavu o svete, odborníci si ale myslia, že je bezpečným a vhodným prostredím pre seniorov, ktorí musia žiť s náročnou a neľahkou diagnózou. Podľa neurológa Jeana-Françoisa Dartiguesa pacienti vďaka projektu môžu každý deň stimulovať svoj mozog a fungovať v rámci normálnej dennej rutiny, čo je súčasťou a cieľom liečby tohto zákerného ochorenia. Vznik nevšedného opatrovateľského miesta je výnimočným, pozoruhodným a prelomovým krokom v poskytovaní opatrovateľskej starostlivosti. Je adekvátnym riešením, ako zabezpečiť bezpečné, plnohodnotné a dôstojné dožitie do poslednej chvíle pre seniorov s demenciou. Dedinka im umožňuje žiť život bežného človeka tak, ako kedysi, predtým než ochoreli, a v porovnaní so zdravými rovesníkmi a nehrozí odsunutie na okraj spoločnosti.

Atena vníma tento koncept modelovej dediny ako originálny a veľmi prospešný nápad, vďaka ktorému seniori s demenciou môžu žiť lepší a spokojnejší život. Myslíme si, že vybudovanie Hogeweyku je skvelou inšpiráciou pre ďalšie krajiny, v ktorých by sa mohol stať skutočnosťou.