V živote seniorov zohrávajú pohybové aktivity významnú rolu, pretože ich pomáhajú udržovať v kondícii a prispievajú k zlepšeniu zdravotného stavu a celkovej kvalite života. Existuje rozmanité množstvo pohybových aktivít, ktoré môže senior praktizovať, a môže tak robiť spolu so svojím opatrovateľom či opatrovateľkou, ktorá sa o neho stará. Vďaka pohybu sa predchádza ochabovaniu svalstva aj vzniku osteoporózy – rednutiu kostí, ktoré seniorov ohrozuje. Vykonávanie pohybových aktivít pozitívne vplýva na srdce, pľúca, krvný obeh, a tým slúži ako prevencia infarktu. Samozrejme, že daná športová aktivita musí zodpovedať individuálnym potrebám každého seniora, ktorý môže pre svoj vek trpieť rôznymi ochoreniami a obmedzeniami.

Turistika a prechádzky v prírode

Každému seniorovi, ktorý je stále mobilný, padne vhod ľahšia turistika a prechádzka do prírody, počas ktorej sa pokochá výhľadmi na ňu – obzvlášť v nastupujúcom období jari, kedy sa príroda prebúdza. Prechádzka sa dá spojiť s hľadaním hríbov či zbieraním byliniek, z ktorých sa uvarí dobrý čaj, alebo lúčnych kvetov. Seniori patria medzi ľudí, ktorých poteší každá maličkosť. Pobyt na čerstvom vzduchu má priaznivý vplyv nielen na zdravie tela, ale aj ducha. Okrem toho zabezpečí kvalitnejší spánok. Dnes sú obľúbené prechádzky s trekingovými palicami. Chôdza pomáha udržať dobrú pohyblivosť kĺbov a znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a vysokého krvného tlaku. V prípade, že senior nie je príliš naklonený prechádzkam, je dobré motivovať ho a zobrať ho na obľúbené miesta, napríklad tam, kam chodil často v mladosti. To mu pozdvihne náladu.

Hoci je pacient imobilný a pohybuje sa pomocou invalidného vozíka, aj tak je možné vziať ho na prechádzku do prírody, aby sa nadýchal čerstvého vzduchu. Najideálnejšou voľbou je pobyt v parku. V Atene pri každej pracovnej ponuke zverejňujeme aj fotky z miest, kde pacient býva a kde bude práca vykonávaná. Tie sa môžu stať zdrojom inšpirácie na prechádzku spojenú s oddychom. Vďaka tejto aktivite opatrovateľka o niečo lepšie spozná miesto výkonu práce a novú krajinu.

Bicyklovanie a plávanie

Pre zdatnejších seniorov je vhodné bicyklovanie, ktoré posilňuje svalstvo nôh aj rúk. Môže zlepšiť koordináciu a je šetrné ku kĺbom. V prípade, že senior je na tom horšie s pohybom, existujú aj elektrické bicykle. Pri bicyklovaní sa musia dodržať stanovené zásady – myslieť na ochrannú prilbu hlavy a reflexné prvky počas bicyklovania za šera alebo tmy. Plávanie je pohybovou aktivitou, ktorá príliš nezaťažuje ani nenamáha kĺby, preto ju môžu vykonávať aj ľudia s artritídou alebo inými pohybovými problémami. Bežky sú rovnako vhodnou činnosťou, ktorá sa dá so seniorom vykonávať, pretože sa môže jazdiť rôznou rýchlosťou a na rôznorodo dlhé trasy.

Cvičenie

Medzi cvičenie vhodné pre seniorov patria rôzne typy. Jedným z nich je pilates – cvičenie, ktoré zlepšuje držanie tela, stabilitu a flexibilitu pohybového ústrojenstva. Najprv treba začať s jednoduchšími cvikmi, neskôr prejsť na tie náročnejšie. Toto cvičenie je určené aj ľuďom, ktorí trpia problémami s chrbticou. Zameriava sa na posilnenie a natiahnutie svalov, čo napomáha zmierniť bolesti. Jóga je ďalším druhom cvičenia, ktoré pôsobí priaznivo na psychické zdravie. Cvičenie zahŕňa meditáciu a dýchacie cvičenia, ktoré zmierňujú úzkosť, napätie a stres. Dobrou voľnočasovou aktivitou je tanec. Zlepšuje náladu, čim napomáha k udržaniu si dobrého duševného zdravia. Existujú rôzne typy, ktoré obsahujú ľahko zapamätateľné kroky. Navyše sa ich učením zlepšuje a cibrí pamäť.

Netradičné (nielen) pohybové aktivity

So seniormi je možné robiť aj nie úplne bežné činnosti, ktoré ich však určite zaujmú a zabavia sa počas nich. Patrí sem napríklad petang, ktorý sa vyznačuje pomalou a pokojnou hrou a tým, že na ňu nie je potrebné vynaložiť veľa fyzickej námahy. Paddleboarding je zaujímavým vodným športom vhodným pre všetky vekové kategórie a výnimkou nie sú ani seniori. Spočíva vo veslovaní na doske postojačky alebo posediačky, čím sa zapájajú svaly celého tela a zlepšuje sa zmysel pre rovnováhu. Obľúbené šípky sú rovnako dobrým nápadom, ako stráviť čas so seniorom, vďaka čomu si zlepšia sústredenie, keďže pri hre – triafaní šípok na terč, sa vyžaduje presnosť a koncentrácia. Vykonávaním uvedených aktivít seniori môžu aj vo vyššom veku viesť aktívny životný štýl.

Aj v Atene podporujeme pohybové a športové aktivity, ktoré pomáhajú zrelaxovať myseľ a načerpať silu, ktorá pomáha pri ďalších pracovných výkonoch. Každý mesiac sa v rámci teambuildingu vyberieme na zaujímavú voľnočasovú aktivitu. Nedávno sme si boli zaskákať na trampolínach či zahrať si badminton.