Astma je bežné chronické ochorenie dýchacích ciest, ktoré postihuje ľudí všetkých vekových kategórií, vrátane seniorov. Opatrovatelia by mali dobre poznať, čo to astma je, aby vedeli poskytnúť najlepšiu starostlivosť ľuďom, ktorí žijú s týmto ochorením. Dnes sa budeme zaoberať tým, čo je astma, jej príznakmi, spúšťačmi, ktorým sa treba vyhnúť, a aktívnymi prístupmi na podporu seniorov s astmou.

Čo je to astma?

Astma je chronické ochorenie, ktoré spôsobuje zápal a zúženie dýchacích ciest, čo jednotlivcom sťažuje správne dýchanie. Seniori s astmou môžu pociťovať príznaky, ako je sipot, kašeľ, dýchavičnosť a tlak v hrudníku. Je dôležité poznamenať, že príznaky astmy sa môžu u jednotlivých osôb líšiť a seniori môžu mať iné spúšťacie faktory ako mladší jedinci.

Čomu by sa mali seniori s astmou vyhýbať?

  1. Alergény: Seniori s astmou by sa mali vyhýbať bežným alergénom, ako sú peľ, roztoče, zvieracia srsť a plesne. Pravidelné upratovanie a udržiavanie bezprašného prostredia môže byť prospešné.
  2. Tabakový dym: Fajčenie alebo pasívne fajčenie môže zhoršiť príznaky astmy. Uistite sa, že v obytnom priestore seniora je zakázané fajčiť, a vyzvite členov rodiny a návštevníkov, aby v jeho prítomnosti nefajčili.
  3. Silné pachy a chemikálie: Parfumy, osviežovače vzduchu, čistiace prostriedky a iné silné pachy alebo chemikálie môžu vyvolať príznaky astmy. Aby ste znížili riziko, vyberte si čistiace prostriedky bez vône a prírodné čistiace prostriedky.
  4. Studený vzduch: Extrémne nízke teploty môžu vyvolať príznaky astmy. Povzbudzujte seniorov, aby nosili teplé oblečenie, v chladnom počasí si zakrývali ústa a nos šatkou a počas veľmi chladných dní zostávali doma.
  5. Spúšťače vyvolané cvičením: Fyzické aktivity sú dôležité pre celkové zdravie, ale seniori s astmou by mali byť opatrní. Povzbudzujte ich, aby sa pred cvičením zahriali, počas extrémnych poveternostných podmienok zvážili aktivity v interiéri a mali po ruke svoj inhalátor.

Výživa a hydratácia

Zdravá strava zohráva kľúčovú úlohu pri zvládaní príznakov astmy. Povzbudzujte seniorov, aby konzumovali vyváženú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a chudé bielkoviny. Niektoré potraviny, ako sú ryby, orechy a listová zelenina s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín a antioxidantov, môžu potenciálne pomôcť znížiť zápal a podporiť zdravie dýchacích ciest. Udržiavanie hydratácie pitím dostatočného množstva vody počas dňa je tiež prospešné.

Proaktívne prístupy na podporu

  1. Správa liekov: Zabezpečte, aby senior užíval predpísané lieky na astmu podľa pokynov poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Pomôžte im sledovať rozpis užívania liekov a včas dopĺňať recepty.
  2. Pravidelné návštevy lekára: Povzbudzujte seniorov, aby sa zúčastňovali na pravidelných kontrolách u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti s cieľom monitorovať astmu a vykonať všetky potrebné úpravy liečebného plánu.
  3. Akčný plán pre astmu: V spolupráci so seniorom a jeho poskytovateľom zdravotnej starostlivosti vypracujte akčný plán pre astmu. V tomto pláne by mali byť uvedené kroky, ktoré sa majú vykonať počas astmatického záchvatu alebo zhoršenia príznakov, a mali by v ňom byť uvedené kontaktné informácie pre prípad núdze.
  4. Udržujte čistý vzduch v interiéri: Udržujte obytný priestor seniora čistý a bez alergénov. Pravidelne utierajte prach a vysávajte a zvážte používanie čističiek vzduchu na odfiltrovanie potenciálnych spúšťačov.
  5. Emocionálna podpora: Život s astmou môže byť náročný a seniori môžu v súvislosti so svojím ochorením pociťovať úzkosť alebo strach. Ponúknite im emocionálnu podporu a podporujte otvorenú komunikáciu, aby ste zmiernili prípadný stres, ktorý môžu pociťovať.

Starostlivosť o seniora s astmou nie je jednoduchá úloha. Nie je to však zďaleka jediná výzva, ktorej budete ako opatrovateľ čeliť. Preto je dôležité, aby ste to nerobili sami. Vďaka 15-ročným skúsenostiam spoločnosti Atena takmer neexistuje výzva alebo problém, s ktorým by sme sa nestretli a nevyriešili ho. A aj keď sa vyskytne problém, ktorý sme predtým neriešili, Atena bude stáť pri vás, aby sa uistila, že je všetko v poriadku. Pracujte s profesionálmi, úspech nie je náhoda!