Më 1 janar, pothuajse kudo në botë mirëpresin vitin e ri. Me këtë janë të lidhura festimet dhe traditat, të cilat secili vend i ka të tijat, tipike për të. Si e kalojnë Vitin e Ri në Gjermani, Holandë dhe vende të tjera (jo vetëm) të Bashkimit Evropian? Sigurisht, në shumicën e vendeve, një traditë e mesnatës që nuk duhet harruar është ndezja e fishekzjarreve dhe dollija me shampanjë. Është gjithashtu e zakonshme që të merren vendime për Vitin e Ri, të cilat njerëzit duan t’i zbatojnë vitin e ardhshëm dhe përpiqen ta bëjnë këtë.

Holanda

Në natën e Vitit të Ri, holandezët organizojnë festa dhe ndezin zjarre gjatë të cilave djegin pemët e Krishtlindjeve. Hahen toptha të skuqur me rrush të thatë nga brumi i thartë i spërkatur me sheqer pluhur. Ata quhen “oliebollen” dhe ngjajnë me krofanët. Banorët e vendit të tulipanëve blejnë bileta për një short special të ndërrimit të viteve dhe presin me padurim nëse do të hyjnë në vitin e ri si milionerë. Tradita e Vitit të Ri është një zhytje e pazakontë dhe e guximshme në det ose liqen që lidhet me notin në një distancë të caktuar. Konsiderohet si një arritje e jashtëzakonshme, pasi në atë kohë në Holandë është vërtet ftohtë dhe uji është shumë i ftohtë. Një fillim i ri i vitit të ri duhet të sigurojë shëndet. Si shpërblim, ata që forcohen marrin një supë të trashë, zakonisht supë bizele me sallam të tymosur. Në disa zona të Holandës, ata organizojnë pastrime lokale për Vitin e Ri, gjatë të cilave pastrojnë mbeturinat nga fishekzjarrët e një dite më parë. Ata e kalojnë këtë ditë duke pushuar, duke qëndruar në natyrë, duke ecur apo duke u marrë me aktivitete të tjera sportive.

Viti i Ri
Oliebollen

Anglia

Në Angli, pas Big Ben-it mbahen fishekzjarre spektakolare që zgjasin 12 minuta. Mijëra njerëz mblidhen në brigjet e lumit Thames për t’i parë ata. Megjithatë, ata duhet të blejnë një biletë paraprakisht për të hyrë në këtë ngjarje.

Gjermania

Thuhet se kush ha mirë ditën e Vitit të Ri do të ketë bollëk për të gjithë vitin e ardhshëm. Këtu hahet kryesisht peshku, shpendët nuk preferohen, sepse gjermanët besojnë se paratë e tyre do të fluturojnë. Fondue dhe raclette janë të njohura. Thjerrëzat hahen për shkak të formës së tyre të ngjashme me monedhat, ata supozojnë se do t’u sjellë pasuri. Waffles dhe derrat marzipan ose ladybugs janë të njohura. Në këtë ditë të veçantë pihet një grusht special, përbërësit e së cilës janë vera e zier, rumi, portokalli, limoni, xhenxhefili, sheqeri, kanella dhe karafili. Hedhja e plumbit është një zakon i zakonshëm, megjithëse më i vjetër. Figurat e vogla të plumbit (ose metaleve të tjera) mbahen mbi zjarr, duke shkaktuar shkrirjen e tyre. Ky lëng më pas derdhet në ujë të ftohtë. Sipas supersticionit, forma e kallëpit supozohet të përcaktojë se si do të kalojë një person në vitin e ardhshëm. Për shembull, një shqiponjë simbolizon suksesin në punë, një top do të thotë fat, lule do të thotë miqësi të reja.

Viti i Ri
derrat marzipan

Hungaria

Në vende të tjera, konsumimi i peshkut gjatë natës së ndërrimit të viteve është i mirëseardhur, sepse luspat e peshkut me shkëlqimin e tyre i ngjajnë parasë, por në Hungari nuk praktikohet, sepse mendojnë se me paratë do t’u ikë fati vitin e ardhshëm. Ushqimi i zakonshëm është derri i pjekur dhe për Vitin e Ri sërish supa me thjerrëza. Vetëm pas mesnate vjen koha për ritualin – një puthje në të dy faqet. Në mesnatë, hungarezët bëjnë shumë zhurmë për të trembur shpirtrat e këqij, madje në të kaluarën ata përdornin tenxheret dhe tiganët në kuzhinë. Është zakon të bëni një lundrim turistik në Danub ose të vizitoni Operën Shtetërore Hungareze. Për të ruajtur fatin e tyre është e ndaluar larja, qepja dhe gjithashtu nxjerrja e mbeturinave në ditën e Vitit të Ri. Me fjalë të tjera, besohet se fati do të hidhej jashtë së bashku me mbeturinat. Hungarezët gjithashtu shmangin vizitën te mjeku në këtë ditë për të ruajtur shëndetin e tyre gjatë gjithë vitit. Personi i parë që do të vizitojë supozohet të jetë një burrë për të sjellë fat të mirë. Nëse hyn një grua, sjell fat të keq. Siç mund ta shohim, besëtytnitë besohen gjerësisht në Hungari.

Bullgaria

Në natën e Vitit të Ri, në tryezë nuk mund të mungojë një pjatë tradicionale – banica e përgatitur nga disa shtresa vezësh të rrahura dhe djathë ballkanik apo feta. Në këtë pastë janë të fshehura letra në të cilat janë shkruar: shëndet, lumturi, dashuri, punë e re, si dhe një monedhë që simbolizon paranë. Në vend të gjetheve, në të mund të fshihen edhe sythat e qenve, të cilët gjithashtu simbolizojnë një nga këto atribute. Varësisht se kush e merr cilën biletë në një copë të kësaj paste, parashikimi i dhënë duhet të përmbushet. Për shembull, nëse dikush merr një monedhë, do të thotë se do të jetë i pasur në vitin e ri. Gatimet e Vitit të Ri janë mish derri me lakër, gjel i pjekur ose gjeldeti me oriz, fruta të thata. Në Bullgari, e ashtuquajtura survakane është pjesë e festimit dhe pritjes së vitit të ri. Ditën e Vitit të Ri, fëmijët shkojnë nga shtëpia në shtëpi në grup nga mëngjesi me një shkop druri, të dekoruar shumë – survaçka, në dorë. Ata në mënyrë simbolike rrahin pas shpine të dashurit, të njohurit dhe fqinjët, ndërsa recitonin poezi me dëshirë për shëndet dhe pasuri, që supozohet se garanton një vit të bollshëm dhe të pasur. I zoti i shtëpisë i shpërblen me një ëmbëlsirë – karamele, arra ose para. Ky shkop është bërë nga degëza dru qen dhe zbukurohet me kokoshka, monedha, lesh me ngjyrë ose kumbulla të thata. Disa fëmijë ndihmohen nga prindërit, më të mëdhenjtë e menaxhojnë vetë.

kosi tradicionale

Rumania

Tradita, ashtu si në Hungari, është që pas mesnate në shtëpi duhet të hyjë më parë një burrë, jo një grua, sepse kjo do të sillte fat të keq. Peshku dhe rrushi janë gatime tradicionale në tryezën e Vitit të Ri. Është traditë që duhet të hapësh derën që viti i vjetër të largohet dhe t’i hapësh rrugë të riut. Ritualet e njohura përfshijnë një puthje nën veshtull, në mënyrë që pjesëmarrësit të shoqërohen me dashuri gjatë gjithë vitit të ardhshëm. Në momentin kur viti i ri alternohet me të vjetrin, është ruajtur zakoni që njerëzit të veshin një pallto të re, mundësisht në të kuqe ose në një ngjyrë tjetër gazmore, për të tërhequr energji pozitive. Në Rumani, këndimi i këngëve fillon para Krishtlindjeve dhe zgjat deri në ditët e para të vitit të ri. Fëmijët ecin me një kallam – një kallam i zbukuruar me lule, letra me ngjyra ose xhufka. Pas fitores, ata do të marrin gjithashtu një shpërblim në formën e ëmbëlsirave, frutave, ëmbëlsirave ose parave. Pra, ky zakon është i ngjashëm me Bullgarinë. Si pjesë e këndimit të këngëve, këngëtarët vishen si arinj, veshin lesh delesh ose një pallto të gjatë. Këndimi i këngëve shoqërohet me duartrokitje kamxhikësh dhe zhurmë daulle, në mënyrë që zhurma të tremb forcat e liga. Gjatë darkës së Vitit të Ri, rumunët e trajtojnë veten me një festë të pasur, pasi shpresojnë se kjo do të sigurojë bollëk në vitin e ardhshëm. Pija e përdorur për të bërë dolli për një Vit të Ri të suksesshëm quhet palinca (verë kumbulle).

Serbisë

Si të krishterë ortodoksë, serbët festojnë natën e Vitit të Ri dhe Vitin e Ri 13. dhe 14 janar, sepse ndjekin kalendarin Julian, i cili ka një zhvendosje 14-ditore nga kalendari Gregorian (që përdoret në shumicën e vendeve). Pija alkoolike tradicionale është rakia – raki rrushi, ndonjëherë e përzier me uiski dhe erëza. Sarmat (rrotullat e lakrës), derri i pjekur dhe strudelja me arra janë pjata të njohura.

Lituania

Lituanezët e trajtojnë veten në natën e Vitit të Ri, duke e kaluar këtë ditë në një stil hedonist. Ata hanë ushqime të ngjashme si në ditën e Krishtlindjes. Ata duhet të qëndrojnë zgjuar deri në mesnatë sepse mendojnë se gjumi më herët do t’u sjellë fat të keq për vitin e ardhshëm.

Lexoni gjithashtu për traditat dhe pjatat e Krishtlindjeve , pa të cilat darka e Krishtlindjeve nuk do të ishte e plotë, në vende të veçanta.

Cilat tradita i festoni me familjen tuaj?