Zvyky sú mocné nástroje, ktoré nám buď pomáhajú dosiahnuť naše ciele, alebo nás v ich napĺňaní brzdia. Keď si vytvoríme dobré návyky, dostaneme do nášho života pozitívny impulz. Táto pohnútka nás dostane cez každú prekážku, na ktorú narazíme. A následne môžeme dosiahnuť oveľa viac, než sme očakávali. Na to však potrebujeme dostatok času a dôslednosť.

Ako mi pomáha byť motivovaný?

Budovanie návykov nie je jednoduché. Človek na to potrebuje v priemere 66 dní. Možno to znie trochu zvláštne, ale na to, aby sme si vybudovali návyky, ktoré nás motivujú, musíme najprv motivovať sami seba, aby sme si nejaké návyky vybudovali.

Podľa štúdie spoločnosti Gallup sú motivovaní ľudia v priemere o 17% produktívnejší. Ak vás budú v práci platiť na základe výsledkov, môžete zarobiť o 17% viac. Ak máte počas víkendu 12 hodín povinností a vybavovania, môžete tento čas skrátiť na menej ako 10 hodín. A tu je návod, čo musíte urobiť, ak chcete zarábať viac a mať viac voľného času.

1. Začnite svoj deň rannou rutinou

Vedeli ste, že 92% ľudí vyznačujúcich sa vysokou produktivitou praktizuje rannú rutinu? Jedným z najlepších spôsobov, ako sa nastaviť na intenzívny a plodný deň, je práve vytvoriť si rannú rutinu. Či už ide o meditáciu, cvičenie alebo obyčajné vychutnanie si šálky kávy pri čítaní knihy, dôsledná ranná rutina vám pomôže cítiť sa energickejšie a sústredenejšie na nasledujúci deň. Ak začnete deň s jasným cieľom, naberiete motiváciu riešiť každodenné úlohy a sledovať svoje dlhodobé ciele. A ak neviete, kde začať, inšpiráciu na ranné rituály nájdete tu.

2. Stanovte si dosiahnuteľné ciele

Stanovenie cieľov je kľúčové, keď si chcete udržať motiváciu. Rovnako dôležité je však stanoviť si dosiahnuteľné ciele. Keď si určíte príliš náročné alebo nereálne ciele, môžete si spôsobiť preťaženie a stratenie motivácie. Namiesto toho sa zamerajte na menšie, dosiahnuteľné ciele, na ktorých môžete dôsledne pracovať. Oslavovaním každého malého víťazstva si vybudujete dynamiku a budete sa cítiť viac motivujúco pokračovať v napredovaní.

3. Starajte sa o seba

Starostlivosť o fyzické, duševné a emocionálne zdravie je pre udržanie motivácie veľmi dôležitá. Činnosti patriace do oblasti starostlivosti o seba, ako je cvičenie, zdravé stravovanie a dostatok odpočinku, vám pomôžu cítiť sa energickejšie a sústredenejšie. Okrem toho vám trávenie času venované koníčkom a voľnočasovým aktivitám, ktoré vás bavia, môže pomôcť cítiť sa naplnene a motivovanejšie vo všetkých oblastiach vášho života.

4. Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi

Jim Rohn raz povedal: „Ste priemerom piatich ľudí, s ktorými trávite najviac času“. Je diskutabilné, či je správny počet ľudí 5, 10 alebo 50. Faktom však zostáva, že ľudia, s ktorými trávime čas, majú významný vplyv na úroveň našej motivácie. Udržať si motiváciu a ísť za svojimi cieľmi sa stáva náročné, ak sa obklopujete negatívnymi ľuďmi alebo takými, ktorí vás nepodporujú. Na druhej strane, trávenie času s pozitívnymi ľuďmi vyjadrujúcimi podporu a podobne zmýšľajúcimi vám môže pomôcť zachovať si motiváciu a inšpiráciu. Vyhľadávajte priateľov, členov rodiny alebo kolegov, ktorí vás povzbudzujú a podporujú v plnení vašich snov.

5. Praktizujte vďačnosť

Vďačnosť je mocným nástrojom na udržanie motivácie a plnohodnotnejší život. Keď sa sústredíte na veci, za ktoré cítite vďaku, budete sa prirodzene cítiť pozitívnejšie, optimistickejšie a motivovanejšie. Skúste si vytvoriť zvyk vyjadrovať vďaku každý deň. Môžete si vyhradiť niekoľko minút na zamyslenie sa nad tým, za čo ste vďační. Alebo to vyjadrite počas celého dňa – nemusí to byť nič významné. Vážte si každé malé privilégium, ktoré máte, a vďaka tomu budete pozitívnejší a motivovanejší.

Vytváranie pozitívnych návykov je nevyhnutné na to, aby sme mali motiváciu dosiahnuť svoje ciele. Tým, že každý deň začneme dôslednou rannou rutinou, stanovíme si dosiahnuteľné ciele, budeme sa o seba starať, obklopíme sa pozitívnymi ľuďmi a budeme vyjadrovať vďačnosť, si môžeme vytvoriť viac naplnený a motivovanejší život. Nájdite si teda čas na to, aby ste si určili návyky, ktoré vám najviac vyhovujú, a začnite ich začleňovať do svojej každodennej rutiny. Vaše budúce ja vám poďakuje!

A ak chcete motivovať aj svojich zamestnancov, máme pre vás dobrú správu! Tejto téme sa už venujeme na našom blogu, ktorý nájdete tu.