Nábor zamestnancov, rovnako ako všetko ostatné na tomto svete, sa vyvíja. A keďže je úzko prepojený s technológiami, tempo vývoja je rýchle. Na rozdiel od obdobia pred 20 alebo 50 rokmi sa vo všeobecnosti oveľa viac spoliehame na sociálne médiá a internet. Technológia však nie je jediným faktorom. Obrovskú úlohu v rozvoji moderných ľudských zdrojov zohráva aj mobilita. V súčasnosti si človek žijúci v EÚ môže zbaliť tašku s oblečením, vziať si občiansky preukaz a v priebehu niekoľkých hodín sa presťahovať za prácou do zahraničia.

Dnes budeme hovoriť o tom, prečo prístup ku globálnej pracovnej sile môže byť prínosom pre každú firmu a prečo spoločnosti, ktoré to nerobia, sú automaticky o krok pozadu za konkurenciou.

Väčší počet talentov

Pravdepodobne najväčšou výhodou hľadania zamestnancov v zahraničí je počet kandidátov, z ktorých si môžete vybrať toho najvhodnejšieho na danú pozíciu. Je to jednoduchá štatistika. S najväčšou pravdepodobnosťou by ste museli znížiť svoje požiadavky, ak by ste si mali zvoliť človeka na obsadenie pozície len z desiatich kandidátov. Ak máte na stole sto životopisov, možno sa vám podarí nájsť správneho kandidáta. V prípade, že by tých kandidátov bolo namiesto toho tisíc, budete hľadať toho najideálnejšieho, a nie toho, kto zaškrtne najviac políčok vo vašom dotazníku. Koniec koncov, spoločnosť tvoria jej zamestnanci. A vy nemôžete byť najlepší, ak nezamestnáte tých najlepších.

Multikultúrne prostredie alebo pracovná sila

Žijeme v dobe, keď by všetko malo byť politicky korektné. To znamená, že by sme nemali, respektíve nemôžeme rozhodovať o prijímaní zamestnancov na základe veku, náboženstva, národnosti alebo iných stereotypov a predsudkov. Na druhej strane, stereotypy nie sú vždy negatívne.

Napríklad Východoeurópania sú známi svojou pohostinnosťou. Ak je človek dobrý hostiteľ, pravdepodobne bude aj dobrý opatrovateľ. Obetavá povaha sa premieta do vykonávania práce, ktoré presahuje štandardné povinnosti aj tým, že pacientovi zabezpečuje pohodlie. A to je nakoniec hlavný cieľ starostlivosti v domácnosti – pohodlie pacienta.

Stredoeurópania si veľmi cenia rodinu. To z nich robí dlhodobo vynikajúcich zamestnancov. Môže im trvať trochu dlhšie, kým si vytvoria vzťah. Ale keď sa im to podarí, je úprimný, silný a takmer nič ho nenaruší.

Lepšia tímová práca a kreativita

Ak pracujete vo sfére, kde sa vyžaduje kreativita, nie je nič lepšie ako disponovať multikultúrnym tímom. Získate výhodu mať v tíme ľudí, ktorí boli vychovaní inak. To sa týka aj takých vecí, ako sú zvyky a tradície. To, čo ich však odlišuje, je rozdielne myslenie a spôsob uvažovania. To znamená, že môžu priniesť skutočne svieže a kreatívne nápady. Dokonca možno budú schopní odhaliť problémy, ktoré si nikto predtým nevšimol, a pomôcť ich vyriešiť. Celkovo sa spájajú viaceré a rôzne pohľady, ako pristupovať k zložitým situáciám. To vedie k vynikajúcim riešeniam.

Nesúďte knihu podľa obalu

Predsudky vám môžu poskytnúť potenciálne pravdivé informácie o osobe na základe národnosti, veku alebo etnického pôvodu. Tieto informácie však neplatia na 100% v každom prípade. Taktiež nie sú najdôležitejším faktorom pri nábore. Zamerajte sa výlučne na relevantné skúsenosti a vzdelanie. A ak sa ukáže, že váš budúci zamestnanec pochádza zo zahraničia – tešte sa zo všetkých výhod, ktoré vašej spoločnosti prinesie.

My by sme to vedeli – pôsobíme vo viac ako polovici krajín Európy. A vždy, keď začneme pracovať v novej krajine, stávame sa rozmanitejšími, kreatívnejšími a celkovo lepšími. To je jedno z našich tajomstiev, ako byť najlepší v tom, čo robíme!