Ushqimet me vlera ushqyese janë të rëndësishme për shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme të të moshuarve. Kujdesi në shtëpi përfshin gjithashtu përgatitjen e ushqimit. Një dietë e përshtatshme për të moshuarit do të sigurojë furnizimin me lëndë ushqyese, vitamina dhe minerale që u nevojiten për të mbajtur një sistem të fortë imunitar . Gjithashtu i ndihmon ata të ruajnë funksionin kognitiv optimal dhe një peshë të shëndetshme. Përveç kësaj, një dietë e ekuilibruar rrit energjinë, promovon gjumë më të mirë dhe ndihmon në ruajtjen e masës muskulore dhe densitetit të kockave.

Ne e dimë se sa e vështirë është të gjesh diçka të re për të gatuar çdo ditë. Duhet të jetë i shijshëm, i shëndetshëm dhe i ndryshëm nga hera e fundit që e keni bërë. Kjo është arsyeja pse ne kemi mbledhur një menu javore të drekës si një shembull që mund ta përdorni për t’ju frymëzuar kur kujdeseni për një të moshuar.

E hënë: Supë gjallëruese me pulë

Filloni javën me një pjatë supë të ngrohtë pule. Është lehtësisht i tretshëm dhe plot me lëndë ushqyese. Përdorni mish pule pa yndyrë, një shumëllojshmëri perimesh si karota, selino dhe qepë, dhe përdorni barishte për shije. Nëse i moshuari ka probleme me përtypjen ose gëlltitjen, mund ta përzieni supën për të krijuar një konsistencë të ngjashme me purenë. Lënga është e mirë për të mbajtur kocka të forta dhe të shëndetshme. Supa është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të luftuar dehidratimin . Shërben edhe si ilaç kundër kapsllëkut , anemisë dhe ftohjes .

E martë: Salmon i pjekur me quinoa dhe perime në avull

Salmoni është një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega-3, të cilat janë të dobishme për zemrën dhe trurin . Ato ndihmojnë në parandalimin e degjenerimit makular të lidhur me moshën ( AMD ) dhe në të njëjtën kohë zvogëlojnë inflamacionin (siç është artriti ). Salmoni i pjekur me lëng i spërkatur me barishte ose i spërkatur me limon do të jetë një garanci suksesi. Shërbejeni me quinoa të gatuar, kokrra të pasura me lëndë ushqyese, perime të ziera në avull si brokoli ose shpargu për një vakt të bollshëm. Nëse salmoni dhe quinoa nuk ju mjaftojnë, mund ta zëvendësoni me një lloj tjetër peshku – skumbri ose troftë, dhe në vend të quinoas përdorni oriz kaf ose fasule. Sido që të jetë, do të jetë një vakt i shijshëm.

E mërkurë: Skuqni me perime shumëngjyrëshe me tofu

Perimet e skuqura do të shtojnë një shpërthim ngjyre dhe shumë vitamina dhe minerale. Skuqini në pak vaj një përzierje perimesh shumëngjyrëshe si speca, kunguj të njomë, kërpudha dhe karota. Shtoni tofu, i cili përmban proteina, dhe sezoni me salcë soje me përmbajtje të ulët natriumi ose erëzat tuaja të preferuara. Shërbejeni me oriz kaf ose petë. Nëse mendoni se tofu është një zëvendësues i mishit që vetëm vegjetarianët duhet ta hanë, ju jeni në një surprizë. Tofu është i lartë në hekur dhe kalcium dhe i ulët në yndyrna të ngopura. Gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës , që është arsyeja kryesore pse çdo i moshuar duhet ta përfshijë atë në dietën e tij.

E enjte: Zierje viçi me perime rrënjë

Mishi i zier i gatuar ngadalë nuk është vetëm i shijshëm dhe i shijshëm, por edhe i lehtë për t’u përtypur dhe gëlltitur, prandaj është i përshtatshëm për të moshuarit që vuajnë nga probleme dentare. Është gjithashtu një ushqim që nxit rritjen dhe rikuperimin e muskujve . Zgjidhni copa të ligët të viçit dhe shtoni një shumëllojshmëri perimesh me rrënjë si patatet, karotat dhe panxhari për një shije të larmishme dhe të ekuilibruar. Ju mund ta përgatisni golashin paraprakisht dhe ta ngrohni për lehtësi më të madhe.

E premte: omëletë me spinaq dhe kërpudha me bukë të thekur me grurë të plotë

Një alternativë e thjeshtë dhe ushqyese për mëngjes apo drekë është një omëletë me spinaq dhe kërpudha. Vezët janë një burim i madh i proteinave. Ato përmbajnë gjithashtu kolinë, e cila është e rëndësishme për shëndetin e trurit . Shtimi i spinaqit dhe kërpudhave të pasura me lëndë ushqyese do të rrisë shijen dhe vlerën ushqyese. Shërbejeni omëletën me një fetë bukë të thekur integrale.

E shtunë: gjoks pule i pjekur në skarë me perime të pjekura

Gjoksi i pulës i pjekur në skarë është një alternativë e gjithanshme e proteinave. Gjoksi i pulës është një nga gjërat që një i moshuar duhet të ketë në dietën e tij nëse qëllimi i tij është kontrolli i peshës . Mund ta marinoni mishin me barishte dhe erëza dhe më pas ta piqni në skarë deri në perfeksion. Shërbejeni me perime të pjekura si lakrat e Brukselit, lulelakrën ose patate të ëmbla.

E diel: Qull me manaferra dhe arra

Një drekë më e lehtë është një tjetër metodë e shkëlqyer për të kontrolluar peshën. Thjesht përgatisni një tas me tërshërë me manaferra të freskëta dhe të spërkatura me arra. Bollguri është i pasur me fibra dhe ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të sistemit të tretjes . Kombinimi i manave dhe arrave ofron ëmbëlsi natyrale dhe një dozë shtesë vitaminash dhe mineralesh.

Keni nevojë të përgatisni një rostiçeri të shpejtë gjatë ditës?

Një smoothie frutash është një opsion i shijshëm për të moshuarit për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Për të krijuar një smoothie të shijshëm frutash, zgjidhni frutat e tyre të preferuar si manaferrat, bananet, mango ose pjeshkë. Shtoni një bazë të lëngshme si bajame, qumësht kokosi ose kos për të marrë një strukturë kremoze. Duke i përzier këta përbërës, të moshuarit mund të shijojnë një smoothie që ofron një sërë substancash të dobishme të përshtatura për nevojat e tyre specifike. Smoothies me fruta janë një mënyrë e përshtatshme dhe e shijshme për të rritur marrjen e vitaminave, mineraleve dhe fibrave thelbësore. Këto trajtime freskuese mund të ndihmojnë me dehidratimin , të mbështesin tretjen dhe të ofrojnë një burim natyral energjie. Përveç kësaj, smoothies frutash mund të përshtaten me preferencat individuale të shijes dhe kufizimet dietike, gjë që i bën ato një shtesë të shkëlqyer për një dietë të shëndetshme. Ne i kemi provuar vetë në Athinë dhe ato janë një mënyrë e mrekullueshme për të marrë një nxitje të shpejtë të energjisë pa konsumuar sheqer të rafinuar ose yndyrë të ngopur.

Sigurisht, shumë të moshuar kanë nevojë të plotësohen kërkesat e tyre specifike dietike. Mund të shkaktohet nga alergjitë apo sëmundje të ndryshme. Prandaj, është shumë e rëndësishme që së pari të zbuloni se çfarë mund dhe çfarë nuk mund të hajë një i moshuar dhe të planifikoni dietën e tij në përputhje me rrethanat. Për shembull, nëse një i moshuar ka kolesterol të lartë, mishi i viçit nuk do të ishte zgjidhja më e mirë. Në Atena, ne rekomandojmë që gjithmonë të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor ose një nutricionist të lartë.