Pýtate sa, prečo vycestovať za prácou do zahraničia práve počas Vianoc, ktoré chce každý tráviť v kruhu svojej rodiny? Ponúkame vám niekoľko argumentov, prečo je to výhodné.

1. Rekordná inflácia

Ekonomická situácia je na celom svete iná, ako tomu bolo po minulé roky. Vo všetkých krajinách dochádza k obrovskej inflácii. Ak bude aj naďalej rásť – a vyhliadky do budúceho roka, žiaľ, nie sú optimistické – ceny všetkého sa nebudú vedieť zastaviť a dosiahnu obrovské čísla. Už teraz panujú vysoké ceny za energie, pohonné hmoty, potraviny a všetko ostatné. Hoci zamestnanci dostanú vo výplate rovnakú plácu, reálne zarobia menej, pretože peniaze infláciou strácajú na hodnote. Nižšie môžete pozorovať to, do akej miery sa zvýšila inflácia v jednotlivých krajinách Európskej únie.

Estónsko24,1%
Litva22,5%
Lotyšsko22%
Maďarsko 20,7%
Česká republika17,8%
Poľsko 15,7%
Bulharsko15,6%
Slovensko13,6%
Rumunsko13,4%
Nemecko10,9%
Fínsko8,4%
Francúzsko 6,2%
V Nemecku prekročila inflácia 10%, kým napríklad v Maďarsku je to takmer dvojnásobok

2. Vyšší zárobok

Riešením na vzniknutú situáciu je nájsť si lepšie platenú prácu, aby človek mohol slušne vyžiť, naplniť svoje potreby a zaplatiť minimálne základné výdavky. V mnohých štátoch sa totiž nedá ani len to. Napríklad v takom Bulharsku je minimálny mesačný zárobok cez 300€, zatiaľ čo v Nemecku zarobíte na pozícii opatrovateľky vyše 1500 eur pri základnej úrovni jazyka, čo je velikánsky rozdiel. Pre porovnanie v nasledujúcej tabuľke môžete vidieť minimálne a priemerné platy jednotlivých štátov Európskej únie. V druhom stĺpci je uvedené, akú sumu dosahuje minimálna mzda v danej krajine, a v treťom je priemerný mesačný plat.

Rakúsko 1000€4540€
Holandsko1 725€4324€
Nemecko1 664€4168€
Belgicko1 691€3775€
Česká republika652€1501€
Poľsko655€1368€
Chorvátsko624€1342€
Slovensko646€1211€
Litva730€1202€
Maďarsko542€1059€
Rumunsko 515€919€
Bulharsko332€723€
V rebríčku najvyšších platov vedú jednoznačne štáty ako Nemecko, Rakúsko, Holandsko, na chvoste sú Rumunsko či Bulharsko

Ak sa rozhodnete vycestovať pracovať ako opatrovateľka počas Vianoc, získate istotu pracovného miesta v tejto náročnej dobe. Navyše, počas Vianoc zarobíte vyššiu mzdu ako obvykle vďaka trom vianočným a jednému novoročnému príplatku vo výške 100% dennej mzdy. Zároveň niektoré rodiny poskytujú zamestnancom aj bonus na dopravu a preplatenie cestovných nákladov v plnej výške, čo prináša ďalšie zarobené peniaze naviac. Pri našich pracovných ponukách nájdete aj konkrétne sumy príplatkov. Atraktívnejším zárobkom si môžete zabezpečiť krajšie Vianoce. Hoci ich nestrávite s rodinou priamo vtedy, vynahradíte si to po návrate domov.

3. Vysoké úrokové sadzby

Tým, že rastie inflácia, rastú aj úrokové sadzby na hypotékach a pôžičkách. Americká centrálna banka (FED) chce vyrovnať infláciu, aby ďalej nestúpala, ale naopak klesala. A tak určuje úrokovú mieru, ktorú nepekne zvyšuje. Z dlhodobého hľadiska je to efektívne, avšak, ten kto má nízky plat (a nielen ten) načrie hlboko do peňaženky. Keď zaplatí v obchode za drahé potraviny, účty za elektrinu a plyn a k tomu ešte aj vyššiu splátku za hypotéku, jeho peňaženka to veľmi pocíti. Ak si to všetko zrátame, vychádza to aj na 500€ navyše za mesiac. Problémom je, že firmy nebudú zamestnancom dvíhať platy. Ak aj áno, sotva to dokáže pokryť všetky výdavky spojené s infláciou. A aj keď firmy niekomu zvýšia mzdu, vyžiada si to prepúšťanie iných zamestnancov, ktorí o prácu prídu. Úroky úverov však ešte len pôjdu hore. V Maďarsku je momentálne najvyššia úroková sadzba z celej EÚ, z 2% sa vyšplhala na neuveriteľných 11%. Napríklad v Českej republike ide o 7% a u Poliakov o 6%.

4. Hospodárska recesia

Skrz začínajúcu hospodársku recesiu, t. j. nízku ekonomickú aktivitu nastáva pokles v spotrebe. Ide o medziročný úbytok štvrťročného hrubého domáceho produktu (HDP) v aspoň dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokoch. Tento faktor môže negatívne ovplyvniť aj záujem o opatrovateľské služby. Rast cien sa priamo dotýka všetkých krajín a teda rovnako nemeckých, rakúskych a holandských rodín. Preto budú niektoré rodiny nútené kvôli finančne náročnej situácii prevziať opateru o svojich rodinných príslušníkov do vlastných rúk. A tiež v týchto krajinách príde veľa ľudí o prácu a budú nútení nájsť si zamestnanie v inej sfére, v akej pracovali doposiaľ, čím sa pre zamestnancov z iných krajín zmenšia možnosti získať tu prácu.

5. Väčšie a pestrejšie množstvo pracovných ponúk

Počas vianočného obdobia máte možnosť vybrať si z viacerých pracovných ponúk oproti januáru, kedy sa o prácu bude uchádzať oveľa viac kandidátov a príležitosť zamestnať sa bude tým podstatne menšia. Tendencia, že pracovné ponuky budú pribúdať zriedkavo, bude pokračovať aj v ďalších mesiacoch nasledujúceho roka, vo februári a marci. A tak nastane situácia, že na jednu rodinu budú tri opatrovateľky – uchádzačky o pracovné miesto, oproti aktuálnemu obdobiu, kedy jedna opatrovateľka pripadá zhruba na tri rodiny. V prvých mesiacoch nasledujúceho roka tak skutočne nebude z čoho vyberať.

6. Šanca zamestnať sa aj pre menej kvalifikovaných

V aktuálnom čase sú zahraniční obchodní partneri aj rodiny, ktoré hľadajú opatrovateľku, ochotní prijať aj tých záujemcov o prácu opatrovateľského personálu, ktorí nespĺňajú úplne všetky kritériá, ktoré si rodina určila. Možnosť vycestovať a zarobiť si má aj ten uchádzač, ktorý má slabšie jazykové schopnosti alebo ešte nemá skúsenosti s prácou v zahraničí. Rovnako môžu zažmúriť oko pri fajčiarovi, ak by za iných okolností uprednostnili človeka, ktorý je nefajčiarom.

7. Príjemne strávený čas

V rodine pacienta môžete zažiť pekný čas a atmosféru Vianoc inej krajiny, na čo budete dlho spomínať. Opatrovatelia a opatrovateľky sú často obdarovaní pacientmi, o ktorých sa starajú, alebo jeho rodinnými príslušníkmi. Môžete mať aj to šťastie, že natrafíte na rodinu, ktorá vás počas vianočných sviatkov zoberie so sebou na zimnú dovolenku alebo výlety, vďaka čomu spoznáte nový kúsok sveta.

8. Zvyšujúca sa konkurencia na trhu práce

V súčasnosti máte aj väčšiu konkurenciu pri snahe získať prácu. V dôsledku vojny na Ukrajine je viac pracovníkov ako zvyčajne, ktorí môžu vykonávať prácu opatrovateliek v Nemecku či Holandsku a prejavujú o ňu záujem. Aktuálne môže v rámci celej Európskej únie pracovať ukrajinský personál tri mesiace bez akéhokoľvek povolenia. Výhodou pre nich je, že túto prácu majú vzdialenú v podstate len pár kilometrov v porovnaní s inými štátmi. Situácia na Ukrajine sa stále zhoršuje, dochádza k masívnemu bombardovaniu. Milióny ľudí zostáva bez elektriny a vody, preto ich čoraz viac bude nútených opustiť krajinu. Záujem týchto ľudí nájsť si prácu v západnej Európe sa začne stupňovať. Aj preto netreba riskovať a čakať na príležitosť vycestovať, ktorá sa naskytá cez Vianoce.

9. Nárast kandidátov o prácu v západnej Európe

Nabudúci rok sa v mesiacoch január, február a marec predpokladá nárast počtu ľudí, ktorí budú chcieť vycestovať za prácou do západnej Európy. Oproti predošlým rokom má ísť o zvýšenie záujmu minimálne o 100%. Ide o občanov strednej a východnej Európy, konkrétne Slovákov, Čechov, Poliakov, Maďarov, Chorvátov, Rumunov, Bulharov a Litovčanov.

10. Radšej byť dopredu pripravený

Ako sa hovorí: „Lepšie byť pripravený, ako zostať zaskočený.“ Finančne zložitá situácia odohrávajúca sa vo svete a menej voľných ponúk na trhu práce zasahuje každého. Preto netreba váhať, kým bude väčšia konkurencia, potom bude šanca vycestovať ojedinelá a získať prácu veľmi ťažké. Ak si poviete, „vycestujem až po sviatkoch v novom roku“, hrozí, že možno už nezostane kam vycestovať.

Toto všetko motivuje ľudí nájsť si prácu v zahraničí, kde zarobia podstatne viac, ako vo svojej domovskej krajine.

Máme riešenie

V ATENE vám ponúkame riešenie na finančné ťažkosti v podobe sprostredkovania práce s atraktívnym a nadštandardným finančným ohodnotením. Chceme informovať o aktuálnom stave, ktorý dobre poznáme aj vďaka našim 14-ročným skúsenostiam na trhu. Rozumieme opatrovateľkám a chápeme, že nie je ľahké a jednoduché vycestovať za prácou od rodiny počas najkrajších sviatkov. Ale je dôležité mať stabilné pracovné miesto, aby ste sa mohli a dokázali postarať o svoju rodinu, V prípade, že ho nemáte, je žiaduce vziať aktuálne ponuky, ktoré sú k dispozícii, a odísť za prácou do cudziny aj počas Vianoc.

Napíšte nám do komentára svoj názor, prečo je podľa vás dobré vycestovať do zahraničia počas Vianoc.